Svátek má: Alan

Zprávy

Velikost textu:

Čína prý vede „zápas zítřka", takže je nebezpečnější než Rusko!

Čína prý vede „zápas zítřka", takže je nebezpečnější než Rusko!

Podle The Washington Times se představitelé amerických mocenských struktur domnívají, že je to Čína, a nikoli Rusko, která představuje „nejtěžší a nejdlouhodobější" hrozbu pro Ameriku.

Ilustrační foto
12. října 2018 - 10:15

Šéf FBI Christopher Ray řekl, že Moskva se v mnoha ohledech snaží vybojovat svůj význam a bojuje dnes, ale Čína „vede boj zítřejšího dne".

Skupina amerických senátorů, která zahrnuje jak republikány, tak i demokraty, požadovala odpovědi v souvislosti s obviněními, že Čína využívá schéma kybernetické špionáže s cílem ukrást tajná data od společností Apple a Amazon.
 
Současně vedoucí představitelé zpravodajské služby varovali, že to byla ČLR, a nikoli Rusko, které představuje pro Spojené státy „nejrozsáhlejší, nejsložitější a nejdlouhodobější hrozbu, z pohledu kontrarozvědky".

 
To vše se stalo dalším ukazatelem zhoršování dvoustranných vztahů, které je doprovázeno vážnými střety mezi Washingtonem a Pekingem v otázkách obchodních a bezpečnostních politik, poukázal článek.
 
Ředitel FBI Christopher Ray a ministryně vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová v senátním výboru pro vnitřní bezpečnost uvedli, že přítomnost této dlouhodobé hrozby je vyvolána hospodářským a vojenským růstem ČLR.
 
„Rusko se po zhroucení Sovětského svazu do značné míry snaží obhájit svůj význam," řekl Ray. „Vedou dnešní boj, ale Čína vede boj zítřejšího dne."
 
Podle The Washington Times členové senátorského výboru uspořádali slyšení pro vůdce amerických bezpečnostních sil v souvislosti s nedávnými prohlášeními amerického prezidenta Donalda Trumpa, který obvinil Čínu z pokusu zasahovat do nadcházejících střednědobých voleb do Kongresu USA.

 
Nielsenová tvrdila, že Čína vyvíjí „bezprecedentní úsilí ovlivňovat americké názory". Nicméně uznala, že ministerstvo pro vnitřní bezpečnost „v současné době nezaznamenalo žádné pokusy Číny o narušení volební infrastruktury."
 
Mezitím vysocí představitelé ČLR opakovaně popřeli jakýkoli zásah do amerického politického procesu, uvedly noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)