Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

Čína se ohradila vůči zprávám o stovkách špionů v Bruselu!

Čína se ohradila vůči zprávám o stovkách špionů v Bruselu!

Velvyslanectví Číny v Belgii komentovalo zprávy médií, že v Bruselu pracuje v současné době zhruba 250 čínských špionů.

Ilustrační foto
11. února 2019 - 13:02

„Tato prohlášení jsou zcela neopodstatněná a jsou čistým výmyslem," uvedla na internetových stránkách čínská diplomatické mise.

Velvyslanectví poznamenalo, že taková nezodpovědná obvinění vrhají stín na Čínu a zavádějí veřejnost. Je jasné, že tato prohlášení jsou „pokusy podkopat vztahy mezi Číny a Belgií a vztahy s Evropou".

Jak uvedl deník Die Welt s odkazem na diplomaty EU, vnitřní bezpečnostní struktury Evropské služby pro vnější vztahy (EAD) varovaly diplomaty a vojáky zemí Evropy, kteří pracují v Bruselu, že v hlavním městě Belgie „může působit přibližně 250 čínských a 200 ruských špiónů“.

Média přitom připomínají, že v říjnu roku 2018 vyhostila Belgie úředníka z ministerstva vnitřní bezpečnosti Čínské lidové republiky podezřelého z ekonomické špionáže do Spojených států, po které byl zadržen americkými bezpečnostními orgány.

Je zcela zřejmé, že špionáž – a to oboustranně – zcela zřejmě funguje, a bylo by nenormální pokud by se tak nedělo. Na druhou stranu vzniká dojem, že jakoby „uniklé“ obavy tajných služeb ze stovek „insiderů“ vyvolávají vlnu špionománie jako z dob studené války.

(kou, prvnizpravy.cz, be.cina-embassy.org, welt.de, foto: arch.)