Svátek má: Miroslava

Zprávy

Velikost textu:

Counterpunch: "Vojenské impérium“ táhne USA do bankrotu!

Counterpunch: "Vojenské impérium“ táhne USA do bankrotu!

Americký vojensko-průmyslový komplex, sloučený se zkorumpovanou vládou a neschopnými úředníky, vede Spojené státy do bankrotu, píše John Whitehead ve svém článku pro CounterPunch.

Ilustrační foto
24. března 2019 - 04:20

Nicméně, podle spisovatele, americká armáda netrpí nedostatkem financování - na rozdíl od zchátralých škol, zastaralé infrastruktury a nepřiměřeně drahé zdravotní péče.

„Vojenské výdaje sunou Ameriku do bankrotu. Na naší zemi parazituje vojensko-průmyslový komplex, který je podporován válečníky, zkorumpovanými politiky a zahraničními vládami,“ konstatuje John Whitehead pro CounterPunch.

Amerika má co nabídnout světu - svůj tvůrčí potenciál, vynalézavost, přírodní bohatství, kulturní dědictví a množství příležitostí - ale to, co Američané právem vlastnili, je prodáváno mocichtivými politiky a chamtivými vojenskými dodavateli.
 
„Nenechte se zmást a nepředpokládejte, že vaše těžce vydělané, zdaněné dolary jsou využívány pro potřeby národní bezpečnosti a armády. Je to všechno lest,“ varuje Whitehead.
 
Když skončí daňový rok, všechna vládní oddělení - včetně Pentagonu - se dostanou do zoufalého stylu „použití nebo ztratíš“, aby měly v příštím roce důvod požádat o finance. V tomto případě nemluvíme o haléřích.
 
Podle studie organizace Open the Government, mezi předměty, které státní agentury na konci daňového roku nabyly, patří: luxusní křeslo (9.241 dolarů), porcelánové příbory (53,004 dolarů), alkohol (308.994 dolarů), hudební nástroje (1,7 milionu dolarů) a také humři a krabi (4,6 milionu dolarů).
 
„Každý, kdo věří, že armáda potřebuje více peněz, je buď trestuhodně neznalý, nebo stejně zkorumpovaný, protože armáda netrpí nedostatkem finančních prostředků - trpí nedostatkem řádného dohledu,“ zdůrazňuje autor.
 
Vláda USA navíc vynakládá mnohem více, než dostává (včetně od daňových poplatníků), a také přijímá velké půjčky od zahraničních vlád a sociálního sektoru na podporu fungování státních institucí a financování nekonečných válek v zahraničí.
 
Současně, pokračuje spisovatel, potřeby Američanů jsou vzdáleny prioritnímu místu ve státním rozpočtu: vzdělávací systém země je v „žalostném stavu", infrastruktura je zastaralá a zdravotní péče je stále více nepřiměřeně dražší a méně cenově dostupná pro ty, kteří ji nejvíce potřebují. V údajně silné ekonomice společnosti neustále vyhlašují bankrot a tzv. zastupitelská vláda je absolutní fikcí.
 
„Jestli je to recept na to, aby se Amerika stala opět skvělou, nefunguje to,“ říká Whitehead.
 
Bílý dům se snaží zajistit, aby se daňoví poplatníci shodli na tom, že jediným způsobem, jak snížit veřejný dluh, je snížit programy sociálního zabezpečení a zdravotní péče. Pravdou však je, že nakonec je to vojensko-průmyslový komplex - a ne vůbec nemocní, staří nebo chudí lidé, kteří tlačí Ameriku do bankrotu.
 
Spojené státy se podle autora staly „dlužnickou zemí“, která se díky vládě stále více a více propadá do dluhu s každým novým dnem. Všechna rozhodnutí jsou navíc přijímána vojensko-průmyslovým komplexem. „Jednoduše řečeno, vláda si nemůže dovolit podporovat své přehnané vojenské impérium," varuje autor.

 
Vojensko-průmyslový komplex USA vytvořil nepřekonatelné impérium, které vede na celém světě nekonečné války: od roku 2001 na to americká vláda vynaložila více než 4,7 bilionu dolarů. V ruskách nemilosrdných vojenských dodavatelů, zkorumpovaných politiků a nekompetentních úředníků americká „vojenská říše“ plundruje Spojené státy každou hodinu výši 32 milionů dolarů. „Americká vláda v podstatě vynakládá více peněz v Iráku za pět vteřin, než průměrný Američan za rok,“ poukazuje Whitehead.
 
Válka je i tak drahý podnik, ale stává se bezbožně nákladným cvičením, když jsou do této rovnice zahrnuty proměnné jako nekompetence, podvody a chamtivost dodavatelů. Například jedna auditorská společnost dospěla k závěru, že jedna z agentur Pentagonu „nemůže přece na výdaje vynaložit stovky milionů dolarů“.
 
Uvnitř „americké vojenské říše“ se uměle zvednuté ceny staly všeobecně rozšířenou formou korupce a poukazem na to, jak „my národ“ kontrolujeme americkou vládu, poukazuje autor.
 
Washington zároveň nečiní svět bezpečnějším. Právě naopak: podle některých odhadů americká armáda shazuje jednu bombu každých 12 minut. Od roku 2001 je americká vláda přímo zapojena do smrti asi 500 tisíc lidí. Všechny tyto smrti byly zaplaceny z kapes amerických daňových poplatníků.

Činnost americké armády navíc vedla k odvetným úderům, za které se mohly počítat teroristické útoky z 11. září, bombové útoky na Bostonský maratón, pokus o útok na Times Square a „přeměna Ameriky na bojiště“.
 
„Nakonec vojenské říše nevyhnutelně zemřou, příliš se roztáhnou a utratí všechno do posledního penny. To se stalo Římu. A teď se to stane znovu. Americké impérium se již zhroutí,“ říká Whitehead.
 
Američané již vidí důkazy o pádu společnosti téměř ve všech oblastech a vláda je na to připravena. Vláda spolu s armádou se po mnoho let připravovala na rozsáhlé občanské nepokoje vyvolané „ekonomickým kolapsem a nefunkčním politickým a právním řádem“. Vláda již mnoho let varovala před nebezpečím domácího terorismu, vytvořila systémy dohledu svých vlastních občanů a klasifikační systémy, které označují za extremisty osoby, jejichž názory se neshodují s přijatou normou.
 
„Blížíme se k kritického bodu," píše Whitehead.
 
„Dokud„ my, národ  „dovolíme vládě, aby vedla nákladné, nesmyslné a nekonečné války v zahraničí, samotná Amerika utrpí; naše silnice se rozpadnou, mosty se rozpadnou, školy se zhorší, pitná voda se stane nevhodnou pro spotřebu ... a míra kriminality vzroste,“ uzavírá John Whitehead.

(kou, prvnizpravy.cz, conterpunch.org, foto: arch.)