Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

CSM: Rusko je připraveno na americké sankce, jako nikdy předtím!

CSM: Rusko je připraveno na americké sankce, jako nikdy předtím!

USA uložily nové sankce proti Rusku navíc k těm, s nimiž jako s „tvrdou realitou života“ jíž Rusové čelí poslední čtyři roky, ale tentokrát země je připravena na to více než kdy jindy, napsal The Christian Science Monitor.

Ilustrační foto
3. září 2018 - 10:15

Publikace uvádí, že klíčová reakce Kremlu na americké sankce je ekonomickým ekvivalentem kruhové obrany.

A přestože je nepravděpodobné, že by Spojené státy měly v úmyslu v blízké budoucnosti uvolnit ekonomický tlak na Rusko, ale naopak, hrozí rozšířením sankcí v listopadu letošního roku, tak od prvního od zavedení restriktivních opatření v roce 2014 se mnohé změnilo, poznamenala publikace.
 
„Evropané mohou Kremlu říct, že pokud změní své chování vůči Ukrajině, zruší sankce - a všechno se vrátí k normálu. Ale tato vlna amerických sankcí se zdá být namířena proti všemu, co dělá Rusko, nebo pravděpodobně dělá. Ve skutečnosti, pokud by Rusko chtělo přesvědčit Spojené státy, že dost změnilo své chování pro zrušení sankcí, museli bychom zcela přehodnotit svoji zahraniční politiku, přiznat, že jsme vše dělali špatně a vzdát se. To je příliš velký požadavek na jakoukoliv zemi, a zvláště na Rusko,“  řekl šéfredaktor časiopisu „Rusko a globální záležitosti“ Fjodor Lukjanov.
 
Podle něj bude pro Rusko těžké reagovat přiměřeně na Spojené státy. Avšak uložení amerických sankcí vůči Íránu a Turecku, stejně jako hrozba opatření proti evropským státům, které s nimi spolupracují, vytvářejí nové příležitosti pro tuto zemi. Takže Rusko může zlepšit vztahy s ostatními zeměmi a obcházet sankce USA.
 
Nicméně publikace uvádí, že klíčová reakce Kremlu na americké sankce je ekonomickým ekvivalentem kruhové obrany. V průběhu roku se ruská centrální banka zbavila významného množství vládních dluhopisů v hodnotě kokolo 85 miliard dolarů. Kromě toho, vzhledem k nárůstu cen ropy si ruské měnové rezervy zajistily 450 miliard dolarů. A objem ruského národního sociálního fondu vzrostl na 75 miliard dolarů.


Také míra inflace v zemi je rekordní nízká a je pouze 2,5%. Nicméně tyto a další úspěchy ruské ekonomiky jsou prováděny na úkor obyvatel země. Zatímco centrální banka stanoví základní úrokovou sazbu ve výši 8%, spotřebitelské úvěry začínají na úrovni 12%. Kromě toho centrální banka odmítá přijmout opatření na podporu národní měny, která se dotýká i občanů země, uvedly noviny.
 
Státní rozpočet je přitom v pořádku a zvýšení DPH by mělo přinést ještě dalších 50 miliard dolarů již v příštím roce. V mnoha ohledech dochází kvůli sankcím a protiopatřením k nárůstu zemědělské produkce. Navíc, v obávách se odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT, Rusko začalo vytvářet vlastní karty „Mir".


The Christian Science Monitor napsal, že Rusové, jak ukazuje praxe, jsou připraveni, aby se s tímto stavem vypořádali kvůli svému vlastenectví. Podle posledních průzkumů veřejného mínění jsou Rusové rovnoměrně rozděleni mezi ty, kteří věří, že sankce poškozují ekonomiku země, a těmi, kteří škody nevidí škody. Zároveň osm z deseti respondentů vyjádřilo podporu zahraniční politice Vladimíra Putina.
 
"Rusko má mnoho důvodů pro veřejné nepokoje, ale sankce pouze pomáhají Putinovi. Pokud nás historie něco učí, pak je to, že se Rusové vždy spojují, aby odolávali vnějšímu tlaku. Pak jsme v nejlepší formě,“ citoval Christian Science Monitor slova bývalého člena Veřejné komory Sergeje Markova.

(kou, prvnizpravy.cz, csmonitor.com, foto: arch.)