Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

D.K.Murray: Naše doba propadla masovému šílenství

D.K.Murray: Naše doba propadla masovému šílenství

Vypjaté projevy znechucení na veřejnosti i v soukromí se opakují stále častěji, lidé se chovají jako v horečce, reagují stádně, anebo jako by si potřebovali nepřetržitě a vulgárně ulevovat. Každodenní zprávy nám předkládají důsledky takového chování, ale příčiny nám unikají.

Douglas Kear Murray
25. října 2021 - 10:30

Tak to je úryvek z autorova  úvodu ke knize Šílenství davů. Britského spisovatele  a jeho dílo představuje Petr Žantovský ve svém  cyklu „Jak jsem potkal knihy“.

Douglas Kear Murray (* 16. července 1979) je britský spisovatel, novinář a politický komentátor. Je zakladatelem Centra pro sociální soudržnost (Centre for Social Cohesion), přidruženým ředitelem Společnosti Henryho Jacksona (Henry Jackson Society) a přidruženým editorem britského politického a kulturního časopisu The Spectator.

Je autorem knih Neoconservatism: Why We Need It (2005), Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011), The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam (2017; česky Podivná smrt Evropy, 2018) a The Madness of Crowds: Gender, Race, and Identity (2019). S tou předposledně jmenovanou knihou jsme se v tomto cyklu už setkali. Zabývala se problematikou migrace, násilné multikulturalizace, terorismu a všeho, co souvisí s politickým islámem a západní tzv. liberální demokracií.

Nyní se na českých pultech objevila zatím poslední Murrayho kniha Šílenství davů. Zabývá se, ve velice širokém vějíři souvislostí a argumentů, otázkami neblahých dopadů postmoderního znejistění hodnot, jichž jsme v euroatlantickém prostoru svědky už desítky let, ale které nabývají v posledních rocích nepředstavitelně razantní a agresivní podoby. Politika provozovaná už nejen samozvanými neziskovkami, ale i samotnými vládami, žene lidstvo nezadržitelně do pasti, kterou mu tyto vlády soustavně vykopávají.

Všechny ty květnaté řeči o LGBT, MeToo, inkluzi, genderu a dalších módních fenoménech nejsou ničím jiným, než oprášením staré dobré diktatury, směřující k potlačení práv jedněch a rozšíření neoprávněných privilegií druhých. Politika ostrakizace „nevhodných“ názorů vede k vyloučení jejich nositelů ze „správné“ společnosti. Děje se to stejně tak v autorově domovině, jako ve Spojených státech, západní Evropě, a žel čím dál víc i u nás. Murray konstatuje, jak absurdní by se většina dnes běžných tezí dnešní „liberální demokracie“ ještě před pár lety jevila: jako extrém, výstřelek, něco, co nestojí za řeč jinde než u psychiatra. A dnes je to oficiální kánon – v politice a služných médiích.

Přinášíme dnes proto – jako pozvánku ke knize celé – autorův hutný úvod, kde shrnuje podstatná východiska svých úvah. A sluší se dodat: určitě tuto knihu nepřehlédněte. Formuluje leccos za vás, přesně a výstižně.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)