Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Daily Express: Putin předpověděl rozpad EU do deseti let!

Daily Express: Putin předpověděl rozpad EU do deseti let!

Ruský prezident Vladimir Putin přirovnal EU k Sovětskému svazu a předpověděl odchod několika zemí východní Evropy.

Ilustrační foto
23. listopadu 2019 - 06:52

Podle Putina je za pouhých deset let k takovému rozhodnutí může přimět příklad brexitu.

Rozpory mezi členy EU v budoucnu mohou vést k odtržení od organizace zemí východní Evropy, uvedl ruský prezident během projevu na ruském fóru „Rusko volá“! Jak uvedl Daily Express se podle názoru Vladimíra Putina EU nakonec rozpadne za deset let.

Přičemž Putin vysvětlil, že Rusko má zájem na zachování EU, protože je obchodním partnerem unie.
 
„Do roku 2028 již některé země východní Evropy dosáhnou úrovně hospodářského rozvoje, ve které nebudou příjemci určitých grantů a různých typů podpor z celoevropského rozpočtu,“ uvedl prezident v prohlášení. „A budou muset zaplatit tak, jak to dosud udělalo a dělá Spojené království."
 
To Putinovi umožnilo předpokládat, že se ve východoevropských zemích objeví nápady srovnatelné s brexitem (tato představa však není nová, a západní tisk - a zejména britský - si s ní hraje už řadu let - pozn. red.).


Daily Express to však okořenil tvrzením, že ruský vůdce učinil podobné prohlášení během obvinění ze snahy obnovit SSSR, aby posílil vliv své země na světovou scénu.
 
Jedním z nejnovějších příkladů podle této publikace, je srbská objednávka protiletadlového systému „Pancir-S1“ na pozadí posílení vztahů mezi Moskvou a Bělehradem. A srbského prezidenta Alexandra Vučiće nezastavilo ani varování Washingtonu sankcemi v reakci na nákup ruských zbraní (například Indie, a celá řada zemí, které si od Ruska kupují zbraně, by s autorem článku Daily Express určitě nesouhlasila - pozn. red.).

Zároveň prý Srbsko není jedinou zemí, která pociťuje rostoucí vliv Kremlu, tvrdí britský list. Podle vedoucího analytika nadace Carnegie Endowment Foundation, Paula Stronského, je vliv Moskvy na „západní Balkán zaměřen na podkopávání nadějí zemí na vstup do Evropské unie a NATO“ zvyšováním regionální nestability. Poznamenal, že to snižuje pravděpodobnost, že se země připojí k západním spojenectví v souvislosti s obavami těchto zemí o svoji bezpečnost.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)