Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Defense News: Kvůli rozporům bude výročí NATO připomínat pohřeb!

Defense News: Kvůli rozporům bude výročí NATO připomínat pohřeb!

Na začátku prosince se členové Severoatlantické aliance sejdou v Londýně u příležitosti 70. výročí vojenského bloku, píše Defense News.

Ilustrační foto
23. listopadu 2019 - 07:20

Oslava však bude s největší pravděpodobností zastíněna mračnem, protože veškerá pozornost bude zaměřena na Trumpa, Erdogana a Macrona, „kteří drobí jednotu“ NATO, říkají odborníci, na něž se publikace obrátila. (Nejednalo se však o odborníky obecně, nýbrž o jednoznačně fanatické zastánce konfrontace a  militarizace Západu, kteří s obavami hledí, jak se otřásá dogma NATO - pozn. red.).

„Když se vůdci 29 zemí NATO sejdou začátkem prosince v Londýně, nominální důraz bude kladen na oslavu minulosti a výhled do budoucna. Analytici se však shodují v tom, že ačkoli je toto setkání označeno za oslavu 70. výročí spojenectví, z politického hlediska se bude pravděpodobně podobat pohřbu,“ uvádí Defense News.

Na nedávné akci pořádané Atlantickou radou podporovatelé NATO vyjádřili názor, že londýnský summit by měl „znovu potvrdit jednotu a soudržnost aliance“. Odborníci, kteří se sešli v hale, však vážně pochybovali, že na schůzce v britském hlavním městě budou schopni obejít politické rozpory.
 
Podle publikace analytici jednomyslně tvrdí, že zaměření summitu bude orientováno na tři prezidenty, „kteří v posledních letech otřásli aliancí“. Prvním z nich je Donald Trump. Během volební kampaně začal kritizovat NATO a na nedávném setkání vůdců vojenského bloku „naznačil“, že Spojené státy mohou tuto organizaci opustit.
 
Druhým prezidentem je Recep Tayyip Erdogan. Jeho rozhodnutí o koupi ruských protiletadlových raketových systémů proti přání NATO a vyslání vojsk do Sýrie vyvolaly pochybnosti o spolehlivosti Turecka, konstatuje Defense News.
 
Do společnosti Trumpa a Erdogana ještě nedávno dostal Emmanuel Macron. Francouzský prezident v rozhovoru s The Economist šokoval spojence, když diagnostikoval „smrt mozku“ NATO, připomínají noviny.


Kvůli všem těmto problémům by se výroční summit aliance „mohl přelít do něčeho nepříjemného“, řekl bývalý náměstek generálního tajemníka NATO a bývalý velvyslanec USA Alexander Vershbow. Výsledkem je, že „všechny pozitivní otázky v agendě se mohou v hluku utopit“.
 
Vershbow souhlasí s Richardem Hookerem, bývalým ředitelem pro ruské a evropské záležitosti v Radě národní bezpečnosti USA. „Myslím, že čas na setkání vůdců byl vybrán špatně. Nyní se protiklady a různé události sbíhají najednou ... Nejsem si jistý, že všechno půjde hladce nebo že se bude hodně usmívat,“ tvrdí.
 
Jejich obavy sdílí člen americké Sněmovny reprezentantů Ruben Gallego. Poznamenává, že pokaždé, když NATO „prokáže svou dysfunkci“, je pro Kongres USA obtížnější zajistit financování aliance.
 
„V ideálním případě bych byl rád, kdyby se všichni spojili, mluvili o budoucích rolích, diskutovali o svých úspěších ... není potřeba žádné drama. Myslím, že je to jeden z mála případů, kdy bychom měli doufat, že všechno bude velmi, velmi nudné, protože nuda znamená bezpečí,“ říká Gallego.
 
Na nadcházejícím londýnském summitu samozřejmě nebude politika jediným tématem. Jedním z ústředních témat bude technologická převaha aliance nad Ruskem a Čínou, upozorňuje vojenský časopis.
 
Bývalý britský velvyslanec Edward Ferguson tvrdí, že na zasedání bude podepsána dohoda, která pomůže NATO „připravit se, bránit se a odrážet hybridní hrozby“. Kromě toho by podle diplomata měli vůdci aliance uznat vesmír jako páté pole operací, hned po kyberprostoru.
 
Je velmi pravděpodobné, že se účastníci konference zaměří také na špičkové technologie, včetně umělé inteligence. Očekává se živá diskuse o sítích páté generace a jejich ochraně.

Vojenská mobilita bude také jedním z hlavních témat, předpovídá analytička RAND Corporation Marta Kepeová. Rovněž doufá, že členové NATO budou diskutovat o užší spolupráci nejen v oblasti obrany, ale také v civilních projektech.
 
Všichni odborníci, kterých se publikace tázala, věří, že politické nepokoje nezasáhnou do NATO, které se stále snaží o modernizaci. „Pokud se podíváme na situaci z dlouhodobého hlediska, pak mě naplňuje důvěra a optimismus. Všechno bude v pořádku,“ říká Hooker.

Zároveň však pro jistotu dodává: „Jsem rád, že v Londýně nebudu.“

(kou, prvnizpravy.cz, defensenews.com, foto: arch.)