Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Německý politik vyzval k překonání „nostalgie za NATO“!

Der Spiegel: Německý politik vyzval k překonání „nostalgie za NATO“!

Podle německého politika Jürgena Trittina, člena strany zelených, není NATO již dlouho nic jiného než svým vlastním stínem.

Ilustrační foto
24. listopadu 2019 - 10:15

Ve svém článku publikovaném v Der Spiegelu požaduje střízlivé posouzení situace: aliance se rozplývá a prochází existenční krizí. NATO již nezabezpečuje základní bezpečnostní zájmy svých partnerů, takže se Evropa musí o sebe postarat.

Můžete přiklášlit postavení NATO, jak to dělá německý ministr zahraničí Heiko Maas, nebo můžete „situaci střízlivě posoudit: spojenectví se rozplývá“, uvedl německý politik Jürgen Trittin v článku publikovaném Der Spiegelem. Podle představitele zelených a člena Výboru pro zahraniční věci je „NATO jen stínem“, a proto je obzvláště důležité, aby se Evropa o svou bezpečnost postarala co nejdříve.

Nedávno šéf německého ministerstva zahraničí Heiko Maas napsal článek, ve kterém tvrdil, že by Německo mělo chtít existenci NATO, ale tato snaha v daném případě nahrazuje skutečnost, poukázal Jürgen Trittin. Tuto pozici nazývá „prvotním německým idealismem“, který by neměl a nemá existovat.

Ale měl francouzský prezident Emmanuel Macron pravdu? Co je to za spojenectví, ve kterém ekonomicky nejsilnější partner v podobě Spojených států považuje automobily z druhé nejvíce hodnocené země - Německa - za ohrožení své národní bezpečnosti? Aliance, ve které Turecko znovu napadne jinou zemi v rozporu s mezinárodním právem, a tím nutí zvláštní síly Francie, aby ustoupily? Aliance, ve které Turecko samo provádí masové etnické čistky a nucené přesídlení, zatímco ostatní účastníci stojí stranou a zdůrazňují, že NATO je unie hodnot?

Takové spojenectví může být diagnostikováno smrtí mozku, ale není to nutné, tvrdí autor. Zároveň trval na tom, že „bylo by naivní skrývat hlavu do písku před touto pravdou“. Je čas být k sobě upřímný, vyzval Trittin.

Heiko Maas z jeho pohledu touží po NATO, které už dávno neexistuje. „V 70. roce své existence se aliance nestala nic víc, než jen vlastním stínem," napsal německý politik. „NATO je v existenciální krizi."

Pravda je, že vzhledem k příliš rozdílným zájmům členů NATO již nemůže zabezpečit základní zájmy svých členů v oblasti bezpečnosti, vysvětlil Jürgen Trittin. Turecká invaze do Sýrie přímo ohrožuje bezpečnostní zájmy Evropy: hrozí zničením všech úspěchů v boji proti „Islámským státem“.

Stejně tak NATO nezmění nic na situaci s druhou největší hrozbou pro evropskou bezpečnost v Libyi, pokračoval politik. Evropa proto musí udělat všechno pro to, aby tento konflikt ukončila. Nejdůležitějším krokem k tomu mohou být akce Itálie a Francie zapojené do NATO a EU, které by měly přestat podporovat bojující strany finančními prostředky a zbraněmi.

Proto musí Evropa prokázat, že je schopna se vypořádat s problémy, které se objevují na jejím prahu, je přesvědčen Trittin. „To nedělá NATO zbytečností, ale nutí bolestivému stanovení priorit,“ uvedl. Sázíme hlavně na Evropskou unii nebo jen slepě vyzbrojujeme NATO až na 2% HDP? Heiko Maas na tuto otázku neodpovídá, uvedl zástupce německých Zelených ve svém článku.


Podle něj „NATO vždy vědělo a ví hodně o odvrácení symetrických hrozeb“. Aliance je toho schopna, protože samotní evropští členové NATO utrácejí třikrát více na zbraně než Rusko (ve sutečnosti je to skoro pětinásobek – pozn. red.), a také proto, že je to v zájmu jaderné mocnosti USA, zdůraznil Trittin. „Bereme obavy členů východní Evropy z NATO o jejich bezpečnost vážně," poznamenal. Princip „nevpouštět Rusy“ funguje, stejně jako princip „nepouštět Američany“, za tímto účelem bylo založeno NATO. Dnes však nikdo nechce slyšet o jeho třetím úkolu, „nenechat Němce povstat“, napsal německý politik.

Mezitím jsou také pozorovány strategické neshody mezi partnery NATO ve vztahu k Rusku. Zrušení smlouvy o INF mohlo být v zájmu USA i Ruska - ale ne v zájmu Evropy. Jaderné zbraně ohrožují jeho bezpečnost.

Podle Trittina by německý ministr zahraničí neměl mít zájem jen na tom, aby NATO existovalo, ale využít jej k urychlení návrhů na odzbrojení. Například nabídnout, že se vzdá amerických systémů protiraketové obrany ve východní Evropě, pokud Rusko odstraní Iskandery z Kaliningradu. Takové iniciativy by samozřejmě v alianci vyvolaly mnoho kontroverzí, ale nic z toho se vůbec nestalo, zdůraznil autor článku.

V situaci, kdy NATO již nezajišťuje základní bezpečnostní zájmy Evropy a členové NATO dokonce vyvolávají hrozby pro evropskou bezpečnost, by Německo mělo převzít větší odpovědnost jak v Evropě, tak po celém světě, naléhal Jürgen Trittin. Zároveň nemůže být politika nahrazena militarizací. „Potřebujeme strategii pro spolehlivou evropskou suverenitu. A to v prvé řadě znamená posílení moci Evropy,“ uvedl člen výboru pro zahraniční věci německé vlády.

U největšího domácího trhu na světě to není ani tak otázka vojenské, jako hospodářské a finanční politiky. „Pokud chceme odpovědět na unilateralismus USA, musíme zavést euro jako globální vedoucí měnu," uvedl autor článku. „To je jediný způsob, jak se můžeme skutečně podílet na mezinárodní politice a nebudeme nadále bezmocní tváří v tvář jednostranným sankcím."

K tomu je však v první řadě nutné překonat hlubokou krizi mezi Německem a Francií. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby vývoz obranného materiálu nebyl pouze v souladu s běžnými evropskými normami. „Znamená to, že již nemůžeme nad evropskými zájmy stavět sobecké německé národní zájmy - jako například v případě digitální daně," zdůraznil Trittin. Rovněž je nezbytné rozvinout možnosti Evropy v oblasti mírového a vojenského zásahu do „asymetrických konfliktů“ v sousedství. To klade do popředí jiné prostředky spíše, než další posílení tradičního odrazování. „Potřebujeme více policie než tanky, více helikoptér než fregat," vysvětlil politik.

To by byl opak mozkové smrti - k tomu však musíte nejprve „překonat nostalgii za NATO ve prospěch sreálné politiky“. Je čas být upřímný, naléhal na stránkách německého časopisu Der Spiegel Jürgen Trittin.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)