Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Die Presse: Plynová katedrála na Jamalu je pro Rusko průlomem!

Die Presse: Plynová katedrála na Jamalu je pro Rusko průlomem!

Spuštění výroby zkapalněného zemního plynu v Jamalu není jen úspěchem v celosvětovém měřítku, ale také důležitým historickým krokem pro samotné Rusko, napsal Die Presse.

Výroba zkapalnělého plynu v Jamalu
12. prosince 2017 - 04:20

Postupem času se země může stát vážným globálním hráčem na trzích s LNG a zatlačit svého hlavního konkurenta - USA, domnívá se autor.

Ruská společnost Novatek uvedla do provozu první výrobní linku v zařízení na zkapalňování LNG společnosti Jamal, uvádí Die Presse. První ledoborec, naplněný modrým palivem, již vyrazil. Podnik vyrobí 5,5 milionu tun plynu ročně, uvedly rakouské noviny.

Jedná se o velmi významnou událost v historii světové výroby plynu, zdůraznil autor. Společnost Novatek byla první společností na světě, která postavila terminály LNG severně od polárního kruhu. Přičemž USA nevytvořily podobný projekt na Aljašce, i když na rozdíl od Ruska nejsou pod sankcemi, uvedl tisk.
 
Je to také důležitý historický krok pro samotné Rusko, pokračoval Die Presse. Poprvé někdo uvnitř země soutěží se státním plynárenským gigantem Gazprom. A třebaže budou oba podniky soutěžit pouze ve výrobě zkapalněného plynu, Novatek dokázal narušit monopol na vývoz plynu, který byl dlouho považován za „svatou krávu". „Zdá se, že v ruském plynárenském podnikání došlo k posunu paradigmatu," předpokládá autor.

 
„Novatek" kalí vodu, aby se Gazpromu nepodařilo usnout, a to je správně, pokračovala publikace. Koneckonců hlavní ruský dodavatel plynu ignoroval příliš dlouho celosvětový trend výroby LNG a omezil se výhradně na vývozy potrubí. „Novatek" v této oblasti projevil aktivitu. A za lze poděkovat chyrému podnikateli a šéfovi společnosti Leonidu Michelsonovi.
 
Zavčas si uvědomil, že spolu s Evropany je třeba do výroby zapojit Čínu. Michelson získal podporu a investice. Akcionáři společnosti „Jamal LNG“ jsou Novatek (provozovatel s podílem 50,1%), Total (20%), CNPC (20%) a Fond Hedvábné ztezky (9,9%). Michelson také zahájil druhý projekt s názvem Arctic LNG-2, který bude produkovat 18 milionů tun zkapalněného plynu ročně.
 
Samozřejmě, ve světě trhu s LNG má Rusko stále slabé pozice. Ale pokud v průběhu dalších 7-8 let vedení společnosti Novatek realizuje všechny své plány, stane se Rusko vážným hráčem, s nímž bude nutné počítat. Hlavním konkurentem zůstanou Spojené státy, které se již snaží vytlačit Gazprom z evropského trhu se zemním plynem, sabotující realizaci projektu Nord Stream-2.

 
Zatím na evropském trhu bude Gazprom sám konkurovat hlavnímu americkému dodavateli LNG Cheniere. Společnost Novatek koneckonců nebude dodávat plyn do Evropy, aby nekonkurovala Gazpromu. Ale pro společnost to není problém, protože východní Asie bude vždy potřebovat plyn. A to, čehom bylo dosaženo na Jamale, se dostane do učebnic historie, protože jak se vyjádřil šéf Totalu Patrick Pouyanné, „v Jamalu jsme postavili od nuly průmyslovou katedrálu XXI století."

(kou, prvnizpravy.cz, diepresse.com, foto: youtube)