Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Maas veze do Moskvy naděje evropského byznysu

Die Welt: Maas veze do Moskvy naděje evropského byznysu

Německý ministr zahraničí Heiko Maas jede na návštěvu Moskvy, a není to jen tak, informuje deník Die Welt.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
11. srpna 2020 - 11:06

Mimo jiné tam bere kolektivní dopis od evropských podnikatelů se žádostí o otevření hranic země. Již pátý měsíc firmy v EU strádá omezeními přijatými v boji proti koronaviru a je postižen obrovskými ztrátami, vysvětluje publikace.

Hranice mezi Ruskem a EU jsou již uzavřeny pět měsíců, a proto evropské podniky trpí obrovskými ztrátami, píše Die Welt. Manažeři a specialisté se musí do země dostat co nejdříve. Podniky se také obávají, že v důsledku současné situace přejdou jejich transakce ke konkurentům ze zemí mimo Evropskou unii. Proto se evropští podnikatelé rozhodli napsat ruským orgánům kolektivní dopis se žádostí o otevření hranic.

A ministr zahraničních věcí Německa Heiko Maas by ho měl odevzdat, pokračuje publikace. V úterý přijede do Moskvy a bude působit jako „lobbista a posel naděje“ pro společnosti nejen z Německa, ale z celé EU. Evropské byznys je „na pokraji nervózního vyčerpání“. Situace se stala „nesnesitelnou“ a podniky jsou připraveny „popadnout jakoukoli slámku“, aby se zajistilo, že odborníci budou moci překročit hranice bez překážek.


Nyní to vyžaduje zvláštní povolení, které se ze zásady dvakrát nevydává. EU také uzavřela vstup pro Rusy, protože Rusko patří mezi země se zvýšeným rizikem infekce. Moskvě by to nevadilo, ale Brusel trvá na společném řešení pro všechny evropské země. Zároveň Berlín nijak nespěchá, aby zrušil omezení. A tato opatrnost je oprávněná, protože i přes pokles počtu infekcí je Rusko stále na čtvrtém místě na světě z hlediska celkového počtu infikovaných.

Návštěva Maase by měla situaci pohnout z „mrtvého bodu“, píše Die Welt. Tato událost bude mít velký dopad na investiční a technické projekty.

Společnosti v zemích EU se dosud nezotavily z důsledků sankční války proti Ukrajině. Nyní se obávají, že utrpí ještě větší ztráty kvůli skutečnosti, že jejich byznys přejde na čínské konkurenty. Nyní není hrozba tak velká. Ale s některými dalšími zeměmi, například s Tureckem a Velkou Británií, se Rusko již dokázalo dohodnout na vzájemném otevření hranic. A Švýcarsko se brzy připojí k tomuto seznamu, dodávají noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)