Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

DLF: Německý expert naléhá na NATO, aby obnovilo vztahy s Moskvou!

DLF: Německý expert naléhá na NATO, aby obnovilo vztahy s Moskvou!

Severoatlantická aliance potřebuje obnovit vztahy s Ruskem, prohlásil Matthias Dembinski, odborník Hessiánské nadace pro výzkum v oblasti budování míru a řešení konfliktů v rozhovoru pro Deutschlandfunk.

Ilustrační foto
22. listopadu 2019 - 12:06

Současně německý politolog vyjádřil své velké naděje ohledně nadcházející vrcholové „normanské čtyřky“ v Paříži.

NATO musí obnovit vztahy s Moskvou, řekl v rozhovoru s německou rozhlasovou společností Deutschlandfunk Matthias Dembinski.

A doufá, že se tento „reset“ ve vztazích s Ruskem se „znovu objeví na obzoru“ díky summitu „normanské čtyřky“, který se bude konat 9. prosince v hlavním městě Francie.

„Přestože se zasedání Rady Rusko-NATO obnovila, tato setkání zdaleka nejsou na všech úrovních, zejména na těch nejvyšších (nekonala se na vyšší než na úrovni velvyslanců - pozn. red.). Dříve byla jednání mnohem intenzivnější a zahrnovala mnohem více témat. Nyní je vše velmi omezené a skutečný pokrok není pozorován,“ objasnil německý politolog.


Spojené státy zase posílají do Evropy jednotky a vybavení, aby „zajistily“ své východní partnery v Severoatlantické alianci, řekl Mattias Dembinski. Proto považuje výroky o „odpojení“ se USA od Evropy za rozdíl mezi rétorikou a skutečným vývojem, kdy se „Spojené státy například vojensky v žádném případě nerozloučí s evropským kontinentem“.

„V určitém okamžiku v historii mohly být takové akce prvkem, jak se vypořádat s novou situací, kterou Rusko vytvořilo (?) v roce 2014. Dnes by to však mělo být projednáno v jednání s Ruskou federací,“ uvedl odborník Hessiánské výzkumné nadace pro mírové iniciativy a řešení konfliktů.

Ačkoliv lze výzvu k dialogu NATO s Ruskem samozřejmě jen uvítat, je zcela zřejmé, Dembinski dobře ví, a není v tomto ohledu sám, že k napětí mezi Ruskem a aliancí nedošlo "zlomově" roce ukrajinské krize (kterou mohutně podněcoval právě Západ), nýbrž v permanentním rozšiřování NATO až k ruským hranicím a porušením slibu západních mocností Rusku daném při sjednocení Německa. Uznáním této chybné strategie "obkličování Ruska" by se následně dialog bezesporu stal mnohem produktivnějším.