Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

DN: Trump hraje s dolarem „špinavou hru“, a mnozí toho mají dost!

DN: Trump hraje s dolarem „špinavou hru“, a mnozí toho mají dost!

Donald Trump stále častěji používá dolar jako „zahraniční klacek“ v obchodní válce proti jiným zemím, včetně amerických spojenců, pustil se Dagens Nyheter do amerického vůdce.

V rukou Trumpa je dolar nebezpečnou zbraní
21. července 2019 - 11:04

Jak však noviny poznamenávají, důvěra je také měnou a díky Trumpově chování se její hodnota začíná postupně snižovat, což vede americké partnery k úvahám o nalezení alternativ.

Přesně před 75 lety položila konference v americkém Bretton Woodu základy nového ekonomického světového řádu. Spolupráce a volný obchod měly rychle hojit rány po druhé světové válce. Zároveň byl vytvořen Mezinárodní měnový fond a Světová banka. Nacionalismus a protekcionismus měl upadnout do zapomnění - jak se tehdy zdálo, napsal Dagens Nyheter.

Již před válkou zaujal dolar vedoucí postavení na světě a vytlačil britskou libru. Po roce 1945 dolar posílil díky americké nadvládě nad světovým trhem. Brettonwoodský model pevně stanoveného směnného kurzu se v 70. letech minulého století zhroutil, ale „dolar stále zůstává králem“.
 
Podíl USA na globální ekonomice se podstatně snížil, ale dolar zůstává hlavní rezervní měnou. Významná část obchodu probíhá v dolarech. Euro je významnou měnou, ale ve srovnání s dolarem mizí.
 
Pokud je vše v americké ekonomice dobré, je dolar stabilní. Pokud se svět třese, stane se bezpečným útočištěm. Tento faktor dává Spojeným státům obrovský prostor pro manévrování a prezident a kongres mají v rukou velký bič.
 
Ekonomické sankce jsou více než zákaz obchodu. Trest Ruska po „anexi" Krymu se stal citlivým pouze tehdy, když Spojené státy tuto zemi odřízly od globálního finančního systému – to dolar dal takovou možnost.
 
Když se Donald Trump stáhl z jaderné dohody s Íránem, uložil na něj sankce, které měly zemi zlomit a ukončit export ropy. Zbraní se opět stal dolar.
 
Pro země a podniky je téměř nemožné obejít se bez dolaru, a tudíř se vyhnout kontaktu s finančními institucemi a soudy USA. Ti, kteří se odváží obchodovat s Íránem, čelí izolaci a obrovským pokutám. EU chce zachránit smlouvu tím, že přesvědčí evropské firmy, aby začaly bojovat s Trumpem, ale v praxi je bezmocná: společnosti, které se musejí rozhodnout, se budou více spoléhat na obrovský americký trh, než na riziko s Íránem.
 
„Trump stále více využívá dolar jako zahraniční klacek ve svých obchodních válkách proti různým zemím,“ uvedl švédský deník.


Podle Dagens Nyheter se Trump mimochodem mýlí, že jakákoli negativní obchodní bilance je škodlivá a způsobená tím, že jiné země podvádějí. Trump dlouho obviňoval Čínu, že podhodnotila svou měnu, aby podpořila vývoz - ale teď už to neplatí.
 
Dokonce i američtí přátelé jsou terčem útoků Trumpa. V Trumpově světě bude Evropská centrální banka podvádět, pokud bude zavede nové měnové mechanismy na podporu ekonomiky.
 
Ministerstvo financí zároveň přišlo s myšlenkou, že USA by měly doporučit „rozumné“ kurzy pro různé měny. Jinými slovy, samosoud by měl nahradit trh coby soudce.
 
Podíl USA na globální ekonomice je stále významný a pozice dolaru zatím nic neohrožuje. „Rizikem je, že když Trump máchá svou měnovou zbraní, začínají toho mít jiné země dost. Důvěra je také měnou a ekonomická válka prezidenta neustále snižuje jeho hodnotu,“ zdůraznil Dagens Nyheter.
 
Čína již hledá alternativu k americké hegemonii. Bude to trvat hodně času; tyto pokusy navíc komplikuje skutečnost, že čínská měna není plně směnitelná. Proto je zde zapotřebí pomoci jiných zemí.
 
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker není zdaleka jedinou osobou, která si stěžuje na skromnou úlohu eura. Nakonec se Evropa může také rozhodnout, že nastal čas napadnout dolar. Jak však můžeme vidět na příkladu Íránu, v tomto případě EU potřebuje samostatný bankovní systém a svůj vlastní trh pro bezpečnost, který nebude založen na dolaru.

„Vyřešení těchto problémů, mírně řečeno, není snadné. Dokonce i v situaci, kdy se USA chovají jako darebácký stát na světovém trhu, což vyvolává podráždění,“ uvedly noviny.
 
Trump sabotuje práci Světové obchodní organizace (WTO), poukázal list. Neustále hovoří o clech jako o trestu, když je nespokojen s přístupem Mexika k migrantům a tvrdí, že vývoz automobilů z Evropy ohrožuje národní bezpečnost. Dolar je nebezpečnou zbraní v rukou takového prezidenta, konstatoval deník.
 
„Protekcionismus a duch „ America First“ vedou ke zvratu. Je lepší vrátit ducha Bretton Woodu,“ dodal Dagens Nyheter.

(kou, prvnizpravy.cz, dn.se, foto: arch.)