Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Exšéf administrativy ruského prezidenta: Jak si Jelcin vybral Putina

Exšéf administrativy ruského prezidenta: Jak si Jelcin vybral Putina

Valentin Jumašev, který vedl prezidentskou administrativu v letech 1997-1998, popsal, jak se Vladimir Putin stal hlavou státu, proč chtěl Boris Jelcin opustit svůj post, kdo chtěl Putina propustit a kdy ruský vůdce rezignuje.

Boris Jelcin a Vladimir Putin
24. listopadu 2019 - 06:20

Jumašev o tom vřekl v rozhovoru s ruským novinářem Vladimirem Poznerem v Jelcinově centru na YouTube, uvedla gazeta.ru.

„(Jelcin) věřil, že generace lidí, která byla v roce 1991 ve věku 45-50 let by měla odejít. Nelze ponechat Rusko těm lidem, kteří do sebe vzali příliš mnoho ze sovětškého,“ řekl Jumašev.

Podle něj bývalý prezident země viděl v Putinovi člověka, která bude pokračovat v liberálních reformách v tržní ekonomice.

V roce 1999, když byl Boris Jelcin prezidentem Ruska, byl Vladimir Putin úřadujícím předsedou vlády. 31. prosince téhož roku Jelcin ve svém novoročním projevu oznámil svůj odchod do důchodu a přenesl pravomoci na Putina.

„Tento projekt byl pro něj jako narození jeho syna, absolutně traumatický příběh. Nedokážete si představit, jak šťastný byl 31. prosince 1999, zdálo by se mu to jako těžký den,“ uvedl Jumašev, který je ženatý s dcerou Borise Jelcina Tatjanou od roku 2002.

Valentin Jumašev také řekl, že se setkal s budoucím prezidentem Ruska v roce 1997 díky Anatolijovi Čubajsovi, který se poté přešel z funkce předsedy prezidentské administrativy do funkce prvního místopředsedy vlády. Byl to Anatolij Čubajs, který radil Jumaševovi, který ho nahradil v prezidentské administrativě, aby najal Putina - „silného kandidáta, s nímž pracoval v Petrohradě“. Vladimír Putin se tak stal vedoucím kontrolního oddělení apod. Na otázku, zda zpozorněl, že Putin přišel z KGB, odpověděl, že „toto téma chybělo ... téma, že člověk pracoval v KGB, pro mě nic neznamenalo".


(Sám Vladimir Putin během celoruské otevřené lekce na fóru ProEKTORIA v Jaroslavli uvedl, že se nechtěl stát hlavou státu, když mu tok nabídl první ruský prezident Boris Jelcin.

Podle ruského vůdce nebyl v té době připraven stát se hlavou Ruska.

„Když mě zavolal první ruský prezident Boris Nikolajevič Jelcin, řekl: „Chci předložit vaši kandidaturu Státní dumě, abyste byl předsedou vlády, a pak vám nabídnu, abyste šel do prezidentských voleb. Souhlasíte? Řekl jsem mu „Ne,“ řekl Putin. Ruský vůdce poznamenal, že Jelcin byl překvapen jeho odpovědí.

„Ale já už jsem byl velký kluk a dlouho jsem pracoval v různých vládních strukturách moci," dodal Putin.)

Podle Jumaševa Jelcin upozornil na úředníka, když byl prvním zástupcem vedoucího AP. V roce 1998 se Vladimír Putin na návrh předsedy prezidentské administrativy stal ředitelem FSB, tehdejším tajemníkem Ruské bezpečnostní rady.

Zároveň, jak bývalý šéf AP řekl Poznerovi, se Jevgenij Primakov, tehdejší premiér, pokusil Putina z jeho funkce dvakrát odvolat. Podrobnosti však neuvedl.

Jumašev nicméně hovořil o některých neshodách mezi ředitelem FSB a předsedou vlády. Na podzim roku 1998 ho Vladimir Putin zavolal a řekl, že Primakov požadoval, aby sledoval Grigorije Javlinského, vůdce strany Jabloko.

„Tehdy řekl: Právě jsem mluvil s Jevgenijem Maximovičem Primakovem a požádal mě, jako ředitele FSB, abych dal příkaz k sledování Javlinského, protože je agentem imperialismu, amerického ministerstva zahraničí atd.. Jde do voleb a musí být sledován.

Jako ředitel FSB to považuji za naprosto nepřijatelné. Pokud má Boris Nikolajevič Jelcin stejný názor, okamžitě napíšu rezignaci, protože věřím, že pokud se bude zabývat takovými záležitostmi, zničíme FSB,“ řekl Jumašev a dodal, že Putina ujistil, že Jelcin nezastává takovou pozici.

V srpnu 1999 byl Vladimír Putin jmenován prvním místopředsedou vlády a úřadujícím předsedou vlády a o šest měsíců později na něj přešly prezidentské pravomoci.

„Podle mého názoru - a jsem si stoprocentně jistý, ne na 99% - samozřejmě, že když Putin přišel 31. prosince, byl si jistý, že Bůh mu dá jedno období, a pokud dva termíny, bude nejšťastnější osobou na na světě a bude schopen konečně odpočinout po dvou termínech,“ řekl Jumašev Poznerovi. „Pro něj bylo úkolem vypracovat první funkční období, poté druhé. Pak ale nastala nová situace a v roce 2008 se rozhodl, že se (Dmitrij) Medveděv stane prezidentem, a on se stane předsedou vlády. Samozřejmě, že nepočítal, že bude u moci 19 let.“

Také uvedl, že během své politické kariéry Vladimír Putin opakovaně plánoval ukončit svou práci u vrcholné moci. Jumašev rovněž vyjádřil přesvědčení, že ruský prezident v roce 2024 neprodlouží své pravomoci.

„Myslím, že pokud se dnes zeptáte Vladimíra Vladimiroviče, s 99% jistotou řekne, že odejde v roce 2024," uvedl Jumašev.

Upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin se dva roky předtím, než převzal post vůdce země,  dvakrát pokusil opustit Kreml.

Uvedl, že rok poté, co byl Putin jmenován prvním zástupcem vedoucího prezidentské administrativy, chtěl odejít. Přišel a řekl, že chce být volný kvůli těžkému rozvrhu bez dní volna, a také neměl čas ani pro svou rodinu.

„Nechtěl jsem ho pustit ... Opravdu se vyděloval od mých zástupců,“ vysvětlil Jumašev.

(kou, prvnizpravy.cz, gazeta.ru, foto: arch.)