Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Focus: Pouze Rusko zabrání výbuchu sudu prachu na Středním východě!

Focus: Pouze Rusko zabrání výbuchu sudu prachu na Středním východě!

Napětí na Středním východě každým dnem roste, čímž se region mění na sud prachu, napsal se značnými obavami německý časopis Focus Online.

Ilustrační foto
24. února 2018 - 04:20

Pokud Asad podporoří Kurdy v boji proti tureckým silám, může vyvolat nebezpečnou řetězovou reakci: Rusko se postaví na stranu Sýrie, NATO za Ankaru, a není jasné, jak daleko vše zajde. Lze pouze spoléhat na Rusko, že svojí silou zabrání rozvoji konfliktu.

Blízký východ se proměnil v sud prachu, upozornil  Ulf Ludeke, novinář Focus Online. Situace v Sýrii se každou hodinou zhoršuje. V pondělí zahájily turecké jednotky útok proti Afrinu, ovládanému Syrskými lidovými obrannými silami. V úterý přišly na scénu první jednotky syrské vlády, očividně na podporu krajanů v boji proti Turecku.

Podle syrského Centra pro monitorování lidských práv jde případě projevu syrských sil zatím jen o předvoj, který nemá žádné těžké zbraně, ale řada zdrojů hlásila první útoky turecké armády proti nim.

Měsíc po začátku turecké ofenzivy proti Jednotkám lidové obrany v severozápadní části Sýrie u turecké hranici, dosáhl konflikt v kurdské oblasti nové úrovně a může se šířit daleko za hranice regionu, varoval německý časopis.

Netanjahu: Izrael nedovolí Íránu posílit jeho postavení v Sýrii

Guardian vysvětlil, proč je Západ zdrženlivý k turecké invazi do Sýrie

Podle autora článku hrozí, že současná situace přeroste do střetu mezi Tureckem a syrskými vládními jednotkami. Dokonce na samém začátku turecké operace „Olivová ratolest" proti lidovým sebeobranným silám, Sýrie pohrozila, že sestřelí turecké bojové letouny. Dosud však nedošlo k žádné vojenské reakci, a to i přes agresivní jednání Ankary. Situace se však může dramaticky změnit, zvláště poté, co Turecko v poslední době vyhrožovalo, že bude bojovat proti syrským vojákům, pokud budou podporovat Jednotky lidové obrany.

V tomto případě, pokud dojde k boji mezi Erdoganovými a Asadovými silami, může konflikt dosáhnout nového obratu a vtáhnout do kurdského konfliktu zemi, jejíž účast vše ještě zkomplikuje - Rusko, uvedl Focus. Jak publikace připomíná, Vladimir Putin je nejdůležitějším spojencem Asada. Podle odborníka na Turecko, se kterým novinář mluvil, se Rusko s pomocí ultimat snaží oběma stranám zabránit rozvoji konfliktu. Nicméně, pokud se to nepodaří, je nepravděpodobné, že Moskva zůstane stranou a nepodpoří Asada.

Ale pokud se Rusko účastní tohoto střetu proti tureckým silám na straně Asada, ukáže se, že Moskva provádí vojenské akce proti zemi, která je součástí NATO.V tomto případě bude muset aliance pomoci Ankaře, jinak bude její důvěryhodnost podkopána. To vše může vést k nepředvídatelným důsledkům a teoreticky i ke konfrontaci mezi ruskými a americkými jednotkami.

„Největší naději", že na rozdíl od všech hrozeb ze strany Turecka i Sýrie nedojde k nebezpečnému řetězci reakcí, expert především připisuje Rusku: „Nechci zemi chválit. Ale v syrském konfliktu Rusové dosud jednali opatrně." Ruský prezident a ministr zahraničí se budou nadále snažit ovlivňovat obě strany a zabránit rozvoji konfliktu. Ve prospěch této verze hovoří také skutečnost, že Rusko vyzvalo Turecko sednout si za vyjednávací stůl o Sýrii, uvedl německý časopis.


Mírový proces v Sýrii může být těžkou ranou vznik nových front v kurdské oblasti, a může zcela paralyzovat urovnání konfliktu, jestli do něj bude zataženo Rusko, varoval Focus Online. Navíc zhoršení napětí může vést k vytvoření nové zóny nepřátelství na Blízkém východě - pokud se k konfrontaci připojí i Izrael a Írán, zdůraznil německý časopis.

(kou, prvnizpravy.cz, focus.de, foto: arch.)