Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Folha: Ruský úspěch v Sýrii přebil neúspěch Ruska na Ukrajině

Folha: Ruský úspěch v Sýrii přebil neúspěch Ruska na Ukrajině

Sblížení Ukrajiny se Západem by bylo pro Rusko velkým geopolitickým a ekonomickým úderem, ale Vladimir Putin si našel příležitost k tomu, jak obnovit moc Moskvy.

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
11. října 2017 - 07:20

Podle článku na brazilském  portálu  Folha dnes Kreml opět získal své přední pozice na Blízkém východě a demonstruje to jako svůj hlavní diplomatický úspěch.

Během posledních tří let, ruský prezident Vladimir Putin má na kontě většinu velkých porážek své kariéry.

V roce 2014, Putin mohl jenom přihlížet tomu, jak se Ukrajina vymanila ze sféry vlivu Moskvy, navázala styky se Spojenými  státy a Evropou, což byly obrovské geopolitické a ekonomické ztráty pro  ruského vůdce. Soustředil se však na Sýrii, kde viděl novou příležitost k posílení vlivu  Moskvy. A v posledních měsících Putinův  vliv  změnil v regionu politickou situaci  na Středním východě.

Moskva zasáhla do syrského konfliktu před dvěma lety, kdy Bašár Asad utrpěl sérii porážek, ale dnes, díky podpoře Ruska a Íránu, je Damašek blízko vítězství.

"Intervence v syrském konfliktu umožňuje Putinovi podle jeho uvážení určovat osud Středního východu. "Ruský vůdce neopomněl využít příležitosti a zapojil se do událostí na Středním východě, které začaly ještě za Obamy, "píše se v článku.

Kromě toho nedávná moskevská návštěva saúdského krále Salman bin Abdul-Aziz Al Sauda, tradičního spojence  Washingtonu, se stala vynikající příležitostí pro Kreml, ukázat svůj zvýšený diplomatický vliv.
 

A několik dní před návštěvou krále Saúdské Arábie Putin cestoval do Ankary na večeři s tureckým prezidentem Recep Tayyipem Erdoganem. Přestože před dvěma lety byly Rusko a Turecko na pokraji války, později opustily historickou konfrontaci a začaly spolupracovat v oblastech, jako je syrská krize a obchod.
 
Putin musí také manévrovat mezi soupeřícím Íránem a Izraelem. A zatímco Teherán je jedním z hlavních ekonomických a vojenských spojenců Moskvy, Kreml se také snaží rozvíjet dialog s izraelskou vládou.
 
Mimo jiné, Rusko se snaží vyřešit boj o moc v Libyi, postupně se přibližuje k Egyptu a působí jako prostředník v dialogu mezi znepřátelenými palestinskými skupinami.

 
"Během několika desetiletí neměla Moskva na Středním východě takovou intenzivní agendu. Moc, kterou dnes dosahuje Rusko v regionu, se diametrálně liší například  od ruské periferní účasti ve válce v Perském zálivu v roce 1991.

Po poměrně menší přítomnosti v této oblasti, která trvala několik let, „Kreml znovuzískání  svého vedoucího postavení na Středním východě, ukazuje  jako hlavní diplomatický úspěch“, uzavírá brazilské vydání.
 
(rp,prvnizpravy.cz,folha,foto:arch.)