Svátek má: Alan

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Boj USA proti „Nord Stream – 2" je politické pozérství!

Forbes: Boj USA proti „Nord Stream – 2" je politické pozérství!

Snaha Washingtonu zabránit výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2“ je „špatná z mnoha důvodů“, uvedl Michael Lynch, komentátor Forbesu.

Ilustrační foto
8. července 2019 - 10:10

Podle něj je tento „trik" amerických politiků je obzvláště podivný vzhledem k tomu, že energetický projekt Moskvy a Berlína je již téměř dokončen.

Američtí politici nepřestávají udivovat veřejnost svými „nápady“. Poslední z nich je pokus uvalit sankce k zablokování plynovodu „Nord Stream - 2“ z Ruska do Německa. Tato iniciativa je „špatná z mnoha důvodů, ale je to dokonalý příklad toho, co by Kongres neměl dělat,“ napsal Michael Lynch.

Dosažení politických cílů ekonomickými zbraněmi lze sotva nazvat něčím novým. Historie jeho použití ve Spojených státech se datuje do dob Bostonské čajové párty, kdy kolonisté rozhodli: Americký trh je tak důležitý, že ekonomický bojkot donutí anglického krále Jiřího, aby souhlasil s jejich požadavky.
 
Během občanské války pak jižané použili podobnou taktiku. Doufali, že Londýn byl tak závislý na jejich bavlně, že jim to umožní politickou podporu při separaci od severních států, připomněl autor článku.
 
Podle něj však Spojené státy v posledních letech stále více využívají svou ekonomickou zbraň proti konkrétním lídrům, významným osobnostem a obchodním firmám za jejich chování mimo americké hranice. Mnozí se ale domnívají, že tato opatření jsou v rozporu s mezinárodním právem, ale moc amerického finančního systému je tak velká, že mnozí jsou donuceni dodržovat tyto sankce.
 
Pozoruhodným příkladem jsou sankce administrativy Donalda Trumpa proti Íránu. Mnoho spojenců Washingtonu s těmito omezeními nesouhlasí a chtělo by je obejít. Přesvědčení komerčních organizací, že mají šanci a ignorují americké zákazy, není tak snadné, upozornil Lynch.

 
Nárůst ekonomických sankcí do jisté míry připomíná dřívější, často vojenské zásahy USA v Latinské Americe, které byly vítány jako pokusy „napravit“ politickou situaci v regionu. Nejlepším příkladem tohoto přístupu je neúspěšná intervence v Mexiku, kterou provedl prezident Woodrow Wilson.
 
Dnes je tento zásah považován za jednu z největších chyb Wilsona. A nebylo to ve formálním cíli, tj. zavedení demokracie v Mexiku. Důsledkem bylo, že Spojené státy nejenže zaplatily vysokou cenu, ale také ze sebe udělaly jakousi starší „sestru“, která ví, jaká vláda je pro sousední zemi vhodnější.
 
„Jsem znepokojen dalším aspektem takovýchto zákonů: navrhované sankce proti společnostem, které se účastní „Nord Stream - 2“, vypadají jako politické pozérství, protože potrubí je již téměř dokončeno. Takové jednání není pro Kongres nic nového, jehož členové často předkládají zákony, přičemž nijak nedoufají v jejich provedení,“ zdůraznil Lynch.
 
Současně, podle jeho názoru, i návrhy, které se zdají být životaschopné, mohou mít negativní dopad. A politici mají tendenci tuto skutečnost ignorovat. Slova mají důsledky a zavedení prvku nejistoty do ekonomické aktivity vždy vede k nákladům.
 
Nejhorším scénářem v tomto případě je to, že někdo postaví terminál pro vývoz zkapalněného zemního plynu s myšlenkou, že Kongres jím vytvoří poptávku v Evropě tím, že zablokuje dodávky modrého paliva z Ruska. Ale tato očekávání nejsou oprávněná, tvrdí publicista.

Připomněl rovněž, že v roce 1982 jeden z autorů The New York Times varoval, že Sovětský svaz může přestat vyvážet zemní plyn do Evropy, a tak ji dostat na kolena. Ale čas ukázal, že země kontinentu, jejichž interakce s Moskvou není omezena na ekonomiku, se nebojí „klást odpor“ východnímu sousedu.
 
Zastánci zákona o sankcích, včetně senátora Teda Cruze, by měli mít na paměti, že ačkoliv se jejich pozice vůči Rusku jeví jako tvrdá, je v rozporu s tradičními konzervativními hodnotami. Snaží se kontrolovat každý krok ekonomické aktivity a „převzít úlohu zdravotní sestry“ a vnucují ostatním zemím, s kým by měly podnikat, uzavřel Michael Lynch.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)