Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel: Ve světě predátorů nemůže být Evropa jediným vegetariánem!

Gabriel: Ve světě predátorů nemůže být Evropa jediným vegetariánem!

Bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel navštívil Moskvu a vystoupil na akci pořádané rusko-německou obchodní komorou a německo-ruským fórem, informoval Frankfurter Allgemeine.

Sigmar Gabriel, bývalý ministr zahraničí SRN
21. listopadu 2019 - 10:15

Zdůraznil, že ve vztazích s Moskvou by se Berlín měl vždy brát v potaz východní Evropu a brát v úvahu její zájmy. Současně politik připustil za určitých podmínek oslabení protiruských sankcí. Ale svým vystoupením asi Rusko příliš nepotěšil.

Do Moskvy přijel bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, aby se zúčastnil akce pořádané rusko-německou obchodní komorou a německo-ruským fórem, informoval Frankfurter Allgemeine. Člen německé sociálně demokratické strany, který je ve své rodné zemi považován za „chápajícího Putina“, neočekávaně vydal „střízlivou analýzu“ a dokonce odmítl „ruskou státní propagandu“, uvedl potěšeně německý deník.

Podle Gabriela se svět pohybuje směrem k formátu G2, tj. ke konfrontaci mezi Spojenými státy a Čínou. V tomto ohledu odsoudil Bílý dům za to, že nechtěl jednat s Kremlem, čímž tlačil Moskvu k Pekingu. Bývalý ministr zdůraznil, že proti globálnímu oteplování a terorismu lze bojovat pouze společně. Tato spolupráce je však „stále velmi daleká“. Podle něj takové konflikty, jako je ukrajinský, brání Západu ve vzájemném porozumění ve vztazích s Ruskem.
 
Gabriel odsoudil „anexi“ Krymu a označil ji za „závažné porušení mezinárodního práva“. Uvítal však nedávný pokrok při řešení konfliktu, zejména návrat zadržených lodí Kyjevu, jakož i plány vyjednávání v normanském formátu. Podle něj může mise OSN na východní Ukrajině sloužit jako důvod pro uvolnění protiruských sankcí. V oblasti však stále není dodržováno příměří, takže o vyřešení konfliktu zatím není možné vážně hovořit.

 
Bývalý ministr připustil, že v posledních desetiletích se Západ ve vztazích s Ruskem dopustil chyb, ale ty nestačí k ospravedlnění prý násilných akcí na Ukrajině. Je také přesvědčen, že invazi do Jugoslávie do NATO nelze srovnávat se situací v Donbasu. Ve skutečnosti na území Balkánu došlo k genocidě, poznamenal politik. Na Ukrajině v roce 2014 nikdo nezabíjel lidi, takže srovnání s Jugoslávií je „absurdní“ a „nepřiměřené“, tvrdil.
 
Během svého projevu Gabriel zdůraznil, že do Moskvy nepřišel, aby si „vyměňoval poklony“. Dokonce vyčetl ruské propagandě, že snížil příspěvek jiných sovětských republik k vítězství nad fašismem. Bývalý ministr připomněl, že pokud jde o relativní počet obyvatel, Bělorusko utrpělo největší ztráty v bitvách s Wehrmachtem a Ukrajina ztratila nejvíce vojáků.
 
Německo může vždy navrhnout, jak budovat vztahy s Ruskem, ale každá jednotlivá jednání z jeho strany Evropu rozdělí, varoval Gabriel. „Pokud se chtějí Evropané sjednotit, měli by se vždy postavit za ty nejslabší," řekl politik naznačuje východní Evropu.

Rovněž komentoval posílení ruské pozice na Blízkém východě. Podle něj mezinárodní politika neudrží vakuum. Pokud Spojené státy ustoupí a Evropa stojí bokem, vyplní prázdnotu Rusko a Írán. „Lze to považovat za hrozné, ale nevyhnutelné." Sám Gabriel by upřednostňoval „mezinárodní bezpečnostní architekturu“, aby se vakuum naplnilo.
 
Gabriel podpořil iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na posílení obrany Evropy, ale odsoudil ho za výběr slov. Podle jeho názoru výrazy jako „mozková smrt“ NATO rozštěpily Evropu. Americkým přátelům řekl: „Vychovával jste nás jako pacifisty už 70 let, takže se nemusíte divit, že jsme se jimi stali.“ Ale ve světě predátorů nemůžete být jediným vegetariánem, řekl bývalý šéf německého ministerstva zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)