Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Global Times: Pokusem ukrást TikTok, jdou USA přes čáru!

Global Times: Pokusem ukrást TikTok, jdou USA přes čáru!

Administrativa Donalda Trumpa nejen nutí čínské vývojáře k prodeji TikTok Američanům, ale také vyhlašuje cynicky „velmi velké procento“ zisku z takové dohody.

Ilustrační foto
6. srpna 2020 - 04:20

Podle Global Times to vypadá stále více jako „loupež“ cizího produktu. Noviny se domnívají, že Amerika, která často hovoří o významu mezinárodních norem, je sama často porušuje a využívá své postavení silného.

V pondělí 3. srpna prezident Donald Trump uvedl, že americké úřady by měly obdržet „velmi velké procento“ z potenciálního prodeje čínské aplikace TikTok americké společnosti, protože právě oni „tuto dohodu umožňují“. Jak upozorňuje Global Times, k tak šokující "dohodě", málokdo má ponětí, o jakých procentech se diskutuje a v jaké formě by měly být převedeny na ministerstvo financí. Gene Kimmelman, bývalý poradce amerického ministerstva spravedlnosti, uvedl: „Jedná se o poněkud neobvyklý návrh, k němuž normálně nedochází.“

Dříve, připomínají noviny, americký vůdce hrozil zákazem TikTok nebo jeho prodejem americké společnosti. Ve spojení s novým požadavkem platit "procento" z dohody ministerstvu financí, to vše podle publikace se stále více podobá „loupeži" produktu čínských vývojářů. „Spojené státy vždy trvaly na tom, že v indicko-tichomořském regionu je nutné zřídit pořádek na základě (mezinárodních) norem, ale s ohledem na to, jak se Washington chová ve vztahu k TikTok, o jakých normách můžeme mluvit?" je rozhořčen Global Times.

Podle čínských novin jsou normy, o nichž se USA tak rády rozhlašují, nejčastěji založeny na principu „hrubá síla je všechno“. Amerika je pevnější než ostatní a nejen stanoví pravidla, ale také dělá, co se jim hodí - uvaluje je na každého a pokud chce, tak je porušuje. Ostatní země se mohou pouze naučit tato pravidla a vyrovnat se s tím, že Spojené státy je podle svého uvážení pravidelně opovrhují.


Příklad TikTok ukazuje, že svět ovládaný Spojenými státy je „světem, kde je moc nad normami“, zdůrazňuje publikace. Zde nemůžete bojovat na základě pravidel - zde se o všem rozhoduje násilím. Normy jsou založeny na morálních principech. Když však tyto morální principy budou v rozporu se zásadami vlády nejsilnějšího, Amerika si to vybere - to je podle názoru Global Times celá podstata světového řádu, ve kterém vládne Washington.

„Krádež“ čínské aplikace se Američanům obtížně vysvětluje, uvádí noviny. Někdo by mohl říci, že se jedná o odvetná opatření proti pokusům čínských úřadů zabránit velkým americkým internetovým společnostem ve vstupu na čínský trh. Ale nebylo to tak. Jak publikace vysvětluje, Čína jednoduše předložila určité podmínky platformám ze Spojených států v souladu se svými vlastními právními předpisy. Google například splnil všechny požadavky a byl schopen pracovat v klidu v ČLR - stejně jako jakákoliv americká internetová společnost.

V případě TikTok se však Spojené státy chovaly velmi kategoricky a odmítly Číňanům předložit jakékoli podmínky, aby aplikace mohla v Americe nadále fungovat. Není to poprvé, co se Washington pokusil „zabít“ čínskou společnost pod záminkou obav z možného ohrožení „národní bezpečnosti“.

„Spojené státy znovu ukázaly světu příklad, jak využít své síly v rozporu s normami a morálními principy. Mohou tak dát společnostem z celého světa najevo, že podnikání v Americe představuje obrovská politická rizika,“ varuje The Global Times.

Ve Spojených státech obvykle neexistují žádné problémy s malými podniky, ale pokud někdo přijde s něčím vážnějším a dá výzvu americkým korporacím, „existuje dobrá šance, že náhle začnou problémy“. „Předpokládejme, že kdyby měl TikTok evropské majitele, potom by bylo možné s jistotou říci, že by také nebyli vystaveni tlaku v USA?" ptají se noviny. 

Amerika za takové chování samozřejmě zaplatí, je si publikace jistá, ale nebude to brzy - dlouhodobá perspektiva se netýká prezidenta Trumpa, který musí mít prospěch teď a tady, aby dosáhl opětovného zvolení. „Je třeba poznamenat, že za současné administrativy se Spojené státy mění v šílenou zemi. Barbarský nálet na určitou společnost se pokouší skrýt a zneužít údajnou snahou chránit „národní bezpečnost“, aby dosáhly svého cíle - to je již nad rámec civilizovaného chování.“

The Global Times věří, že s takovými trendy ve formování světového řádu v 21. století budou normy hrát stále méně významnou roli. A dnes, kdy je svět zachvácen bezprecedentní pandemií, se ztráta norem stane velkou tragédií pro celé lidstvo.

(kou, prvnizpravy.cz, globaltimes, foto: arch.)