Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Groteskní obvinění o „vměšování Moskvy“ do katalánské krize

Groteskní obvinění o „vměšování Moskvy“ do katalánské krize

Ve španělských médiích se objevila obvinění, že Moskva v roce 2017 údajně nabídla Katalánsku splatit jeho dluhy a vyslat vojáky na podporu hnutí za nezávislost autonomie.

Ilustrační foto
31. října 2020 - 04:20

Publikované materiály tvrdí, že takovou iniciativu předložila určitá „skupina Rusů vytvořená během Gorbačovovy éry“. Španělská média navíc s odvoláním na údaje místních bezpečnostních a soudních orgánů tvrdí, že Kreml údajně sledoval „dezinformační a destabilizační strategii“ zahrnující Juliana Assange, Edwarda Snowdena i RT a Sputnik vedené Margaritou Simonjanovou.

V ruské Státní dumě pak zdůraznili, že obvinění z „ruského zasahování“ do jakýchkoli událostí, které se odehrávají ve světě, dosáhly absurdity, uvedla ruská RT.

Ruské velvyslanectví ve Španělsku reagovalo ironicky na výskyt „ruské stopy“ v případě referenda o nezávislosti Katalánska, které se konalo 1. října 2017.

„Pozor: informace, které se objevily ve španělských médiích o příchodu 10 tisíc ruských vojáků do Katalánska, jsou neúplné. K počtu vojáků musíme přidat dvě nuly,“ uvedla posměšně diplomatická mise.

Jak sarkasticky uvedli ruští diplomaté, „nejdůležitější věcí v tomto spiknutí“ je to, že „tito vojáci měli být přepraveni na „Mouše“ („Moucha“ - tak byla ve Španělsku přezdívána sovětská stíhačka I-16) a „Čato“ (přezdívka sovětského stíhače I-15) bojujících v Katalánsku během občanské války" a „skryty na bezpečném místě"- v horách na území autonomie – „dokud nebude prostřednictvím těchto publikací přijat zašifrovaný příkaz konat."

28. října vydaly katalánské noviny El Periódico článek, který představil prohlášení soudce Joaquína Aguirra, který vyšetřuje možné zpronevěry veřejných prostředků v Katalánsku (předpokládá se, že mohli jít splácet výdaje bývalého šéfa autonomie Carlese Puigdemonta v belgickém Waterloo, kde nyní žije).

Aguirre s odkazem na záznamy telefonních rozhovorů katalánského politika, spolupracovníka Puigdemonta Victora Terradella, tvrdí, že určitá „skupina Rusů vytvořená za Gorbačovovy éry“ údajně nabídla Puigdemontovi splatit všechny dluhy Katalánska v případě jeho oddělení od Španělska a poslat 10 tisíc vojáků na pomoc autonomii.

Tento telefonický rozhovor se údajně uskutečnil 24. října 2017. Připomeňme, že o tři dny později (27. října) hlasoval katalánský parlament pro rezoluci prohlašující nezávislost na Španělsku.

Rovněž se naznačuje, že tato „ruská skupina“ údajně chtěla z Katalánska udělat stát podobný Švýcarsku. Současně měly být dluhy autonomie údajně spláceny prostřednictvím jakési platformy pro kryptoměny.

El Periódico navíc spojilo toto svědectví s vlastními informacemi zveřejněnými v listopadu 2019, kdy bylo uvedeno, že Terradellas nabídl jistému Rusovi uznání Barcelony za znovusjednocení Krymu s Ruskou federací výměnou za uznání nezávislosti Katalánska Moskvou. List tvrdil, že účast na těchto setkáních byla potvrzena politologem Sergejem Markovem.

Řada dalších španělských médií (např. El Diario) navíc zmiňuje Aguirreho a údaje španělské civilní stráže o „strategii dezinformací a destabilizace“, kterou údajně Kreml sledoval ve vztahu k Evropské unii. V této souvislosti je zmíněn zakladatel WikiLeaks Julian Assange, bývalý důstojník CIA Edward Snowden a šéfredaktorka RT a Sputnik Margarita Simonjanová.

Sama Simonjanová na tato obvinění reagovala ironickým vzkazem na svém Telegram-kanálu.

„V době Gorbačova jsem chodila do školky. Ale strategii jsem již naplánovala!“ napsala šéfredaktorka RT a Sputniku.

Ruské ministerstvo zahraničí k tomu předtím zdůraznilo, že taková obvinění na Západě proti ruským médiím jsou diskriminací novinářů v zemi a vyvolávají kolem sebe atmosféru nepřátelství a toxicity.


RT rovněž připomněla, že v prosinci 2019 se člen Evropského parlamentu Jordi Cañas zeptal, jak Evropská komise plánuje odolat ruskému „vměšování“ do politických a volebních procesů v EU, zejména ve Španělsku. Poslanec opíral svá tvrzení na základě údajů ze „zdrojů“ médií a tvrdil, že ruské tajné služby údajně „povzbudily katalánské separatistické hnutí“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v komentáři k těmto předpokladům poznamenala, že dokonce i šéf španělského ministerstva zahraničí Josep Borrell označil takové „výmysly za výplod horečné představivosti“.

„Ráda bych poznamenala, že 21. listopadu, během jeho projevu před novináři v Madridu, byly tyto pasáže odmítnuty ministrem zahraničních věcí Španělska, panem Borrellem. Nazval takové výmysly - cituji - čistým pomluvou, výsledkem horečnaté představivosti. Pokud jde o nás, můžeme sdílet pouze tato hodnocení,“ řekla.

„Evropský trend - za všechno mohou Rusové“

Jak poznamenal první místopředseda Výboru Státní dumy pro záležitosti SNS pro euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolackij, takové zprávy španělských médií jsou prostě absurdní.

„Dnes pravděpodobně není pro žádného normálního člověka novinkou, že Rusko je spojeno s jakoukoli situací, která nastane ve světě: s globálním oteplováním, s prezidentskými volbami ve Spojených státech, se situací, která nastává ve vesmíru - Rusko je všude.  Už to začíná být směšné, protože politici, kteří spojují Rusko s různými situacemi zveřejňováním falešných zpráv, se snaží podpořit program, který je již dlouho vyvíjen na Západě a má svůj vlastní scénář. Podněcování rusofobie v zemích Západu, Evropy, je jednou ze strategií Anglosasů a dnes funguje velmi systémově,“ uvedl poslanec.

Podle jeho slov byl komentář ruského velvyslanectví ve Španělsku, který s humorem reagoval na publikace španělských médií, naprosto správný.

„Opravdu, s výjimkou humoru, je nemožné na tuto zprávu reagovat. Věřím, že naším dnešním úkolem není jen reagovat na tyto falešné zprávy, ale také neustále prostřednictvím struktur Rossotrudnichestvo, velvyslanectví, konzulátů hovořit o mírových akcích Ruska, o těch směrech, které dnes skutečně dávají výsledek, konkrétní, efektivní a hlavně srozumitelný normální občanské společnosti v kterékoli zemi,“ vysvětlil Vodolackij.

Zástupce Státní dumy Ruslan Balbek zase poznamenal, že „určitá ruská skupina vytvořená za vlády Gorbačova“ nemůže souviset s ruskými úřady.

„Obviňování Ruska se již stalo povinným evropským trendem: neúroda - za to mohou Rusové, testují se klimatické zbraně, zmrazené počítače - hackeři z Moskvy pracují, prohry ve volbách - Rusové pomohli rivalovi. Evropa našla vhodnou výmluvu k vysvětlení všech svých problémů,“ dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)