Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Zákaz potratů dostal USA na úroveň rozvojové země!

Guardian: Zákaz potratů dostal USA na úroveň rozvojové země!

Podle studie téměř polovina Američanů podporuje zákaz umělého přerušení těhotenství, který odlišuje Spojené státy od seznamu jiných světových lídrů a staví je na stejnou úroveň s rozvojovými státy.

Ilustrační foto
20. května 2019 - 10:10

Podle The Guardianu se pod vedením Trumpa zvýšil vliv pravicových křesťanů, kteří lobbují za změnu legislativy a již dosáhli zrušení potratů v Alabamě.

Podle průzkumu obyvatelé Spojených států jsou více nepřátelští k potratům, než v jiných vyspělých zemích, napsal The Guardian. Průzkum provedený YouGov-Cambridge Globalism mezi 23 největšími zeměmi ukázal, že 46% Američanů považuje umělé přerušení těhotenství za nepřijatelné oproti 38%, které ho připouští. Studie proběhla ještě před pokusem Alabamy na zavedení přísného zákazu potratů v celé zemi a podle jeho výsledků jsou USA na stejné úrovni jako rozvojové země typu Indie a Turecka (48% a 47% proti potratům), a výrazně zaostávají za ostatními bohatými zeměmi.

„V náboženském aspektu Amerika ostře vyniká ve srovnání s ostatními vysoce rozvinutými zeměmi,“ uvedl Andrew Whitehead, profesor náboženství na Clemson University v jižní Kalifornii. „I když se časem stávají stále více sekulárními, nejsme jako země západní Evropy nebo jiné země s podobně vyvinutými technologiemi.“

 
Jak  britské noviny napsaly, stoupenci Trumpa často obhajují větší zapojení náboženství do veřejného života, jako jsou modlitby ve škole. „V problémech morální volby, jako v případě potratů, pozorujeme jasný vztah mezi konzervativní religiozitou a postoji k potratům,“ zdůraznil Whitehead. Dodal také, že Trumpovy výzvy zvrátit historické rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1973 v případě „Roe vs Wade“, která legalizovala potraty, rezonuje u takových skupin obyvatelstva.
 
Guardian poznamenal, že čím vyšší je úroveň vzdělání člověka a čím je mladší, tím špíše uznává právo ženy na potrat. Na druhou stranu, mezi patrioty, 65% respondentů bylo pro zákaz tohoto postupu. Tyto studie tedy potvrzují přítomnost těch kulturních konfliktů, které se ve Spojených státech rovinuly za posledních 50 let a které se pod Trumpem zesílily.

Situace v Alabamě představuje novou etapu v rostoucím hnutí proti reprodukčním právům žen ve Spojených státech, které je poháněno oživlými ultrapravicovými křesťany (vlídné označení náboženských fanatiků – pozn. red.). Přijatý zákon zapadá do obecné americké tendence republikánských států prosazovat nové zákazy potratů u soudů, kde se spoléhají na soudce jmenované Trumpem. Kromě toho, jak publikace připomněla, jedním z jeho prvních kroků jako prezidenta bylo vrátit zákon, podle něhož byla střediska plánovaného rodičovství po celém světě zbavena finanční podpory ze strany Spojených států, pokud  jakýmkoliv způsobem podporují potrat.

Tento reakční trend ve Spojených státech lze reagovat snad jen poznámkou s nadějí, že tato generace snad nezažije i to, co se v dějinách severní Ameriky nazývalo „opičí proces“.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)