Svátek má: Alan

Zprávy

Velikost textu:

Indie nakupuje několik set ruských tanků T-90, Pákistán taky!

Indie nakupuje několik set ruských tanků T-90, Pákistán taky!

V nadcházejících letech dostane indická armáda 464 tanků T-90 vyrobených v Rusku. Tato bojová vozidla by měla posílit bojové schopnosti země na „západní frontě“ - na hranicích s Pákistánem, píše The Times of India.

Ruský tank T-90
9. května 2019 - 07:20

V letech 2022-2026 posílí indická armáda o tanky T-90 ruského původu, chce tím „šokovat a strašit na západní frontě“. Nové Dillí podniká tento krok, navzdory skutečnosti, že Islámábád také s Moskvou diskutuje o nákupu 360 bojových vozidel tohoto typu, podle The Times of India.

Zdroj z indického ministerstva obrany uvedl, že bezpečnostní výbor indické vlády schválil nákup 464 tanků z Ruska už více než před měsícem. Objednávka na výrobu tohoto obrněného vozidla bude brzy přijata státem vlastněnou továrnou Heavy Vehicle Factory ve městě Avadi.

Indické pozemní jednotky již mají 1 070 tanků T-90. Armáda má také 2400 starších modelů T-72, jejichž nahrazení je stále odloženo na dobu neurčitou.

 
Nový nákup probíhá na pozadí úplné reformy zbrojních oblastí indické armády. Strategie ozbrojených sil, která zahrnuje rychlou mobilizaci a silnou odvetu v několika směrech podél hranice s Pákistánem, je také revidována. Tento úkol musí splnit mobilní integrované bojové skupiny, které kromě T-90 zahrnují pěchotu, dělostřelectvo a leteckou podporu.
 
Podle zdroje Pákistán také plánuje modernizovat své mechanizované jednotky, vyzbrojené ukrajinskými tanky T-80UD a čínskými tanky. Proto vyjednává s Ruskem o  nových tancích T-90.

V roce 1965 vypukl opět ozbrojený konflikt mezi Pákistánem a sousední Indií o území Kašmíru. Konflikt trvá s přestávkami už od roku 1948. Pákistán si nárokuje území Kašmíru, protože většina obyvatel jsou muslimové. Indie chce území jako zajištění své severní hranice. Válka skončila bez většího úspěchu jedné či druhé strany a Kašmír byl rozdělen mezi oba státy. Konflikt trvá dodnes a hraniční přestřelky mezi pákistánskými a indickými vojáky jsou i dnes zcela běžné. Konflikt vzbuzuje veliký zájem po celém světě, protože Indie i Pákistán mají v držení jaderné zbraně.

(rp,prvnizpravy.cz,timesofindia,foto:arch.)