Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus: Také Hongkong se bojí malomocných z EU

Koronavirus: Také Hongkong se bojí malomocných z EU

Vedení Hongkongu dnes (22. března) ani ne hodinu po půlnoci místního času poslalo přes web do naší galaxie zprávu o tom, že vláda oznamuje posílení opatření vůči korona-hnusu, který přivážejí vyděšení navrátilci z EU a Ameriky.

Kontrola na letišti v Hongkongu
22. března 2020 - 11:38

Publicista František Roček cituje z informací vlády post-demokratického Hongkongu:  „V reakci na zhoršující se situaci kvůli nárůstu počtu dovážených případů ze zahraničí se 21. března setkali … „ experti … a rozhodli se zavést řadu posílených opatření ke snížení rizika rozsáhlého propuknutí epidemie v komunitě.“

Jako v Číně, Jižní Koreji a v dalších asijských státech, bylo rozhodnuto posílit program testování pro lidi vracející se do Hongkongu.

Vrací se strach

„Vzhledem k tomu, že většina nedávno potvrzených případů jsou buď importované případy nebo případy související s jejich blízkými kontakty nebo pacienti s cestovní historií během inkubační doby … nemocniční úřad a ministerstvo zdravotnictví zlepší testy lidí vracejících se do Hongkongu ze zahraničí…“

Podobně jako čínské orgány či jihokorejské a japonské oficiózní orgánové jsou i v Hongkongu lidé vracející se z EU ve statusu nebezpečně malomocných osob.

„ S ohledem na nejnovější situaci vláda znovu upraví veřejné služby a příjme zvláštní pracovní opatření pro státní úředníky s cílem omezit sociální kontakty. Od příštího pondělí budou všechny vládní útvary poskytovat pouze základní, nouzové a omezené veřejné služby…

…Některá znovu otevřená veřejná zařízení budou od příštího pondělí dočasně zavřena, včetně rekreačních míst pro volný čas a kulturní služby, veřejných zařízení ministerstva zemědělství, rybolovu a ochrany přírody a komunitních center... Vláda doufá, že veřejnost zůstane ostražitá, vyhne se všem nepodstatným cestám mimo Hongkong…“

Čili zpět do ostražitosti až hysterie?

Hrozí, že budou uzavřeny i veřejné nálevny: Centrum pro ochranu zdraví varuje, že bylo v posledních týdnech vystopováno více než osm pacientů, kteří byli na mejdanech v barech a restauracích v proslulém hongkongském centru nočního života Lan Kwai Fong.

Protimorová prevence se opět zintenzivňuje: „…Pro prevenci a kontrolu infekce je zásadní zavedení povinné karantény pro osoby, které se vracejí do Hongkongu ze zámoří. Příslušná oddělení zintenzivní inspekce a přijmou „nulovou toleranci“ vůči těm, kteří porušují karanténu. Okamžité stíhání bude zahájeno bez jakéhokoli varování. Pachatelům hrozí maximální pokuta 25 000 $ a trest odnětí svobody na šest měsíců….“
Pokud se človíčci báli epidemie z Číny, teď se bojí epidemie z nějaké Evropy. Není to bláznivé? Jak by řekl Komenský i Švejk, je to ze života…


Paradoxy globalizace

Není to bláznivé, ale smutné. „7,5 milionu obyvatel Hongkongu bezpečně proplulo dvěma vlnami epidemie. Nyní čelíme třetí vlně ... musíme se přizpůsobit a vrátit se k dřívějším opatřením…, “ řekla administrativní šéfka Hongkongu Carrie Lamová, jak bylo uvedeno dnes např. i v asiatimes.com v článku „Hong Kong čelí „třetí vlně“ pandemie“.

V neděli před obědem o půl jedenácté středoevropského času na webu scmp.com vykoukla nová informace  „Koronavirus: Hongkong zaznamenává 44 nových případů, včetně 20měsíčního dítěte“.

V Hongkongu je nyní 317 infikovaných, mezi nimiž je 29 nových případů z EU, Kanady a USA. V článku si autoři povzdechli, že Hongkong zažívá opět „kritický okamžik“.

Důsledkem je odklad přijímacích zkoušek na univerzity o měsíc a nařízení úředníkům, aby od pondělí opět začali pracovat z domova.

Koronavirová svatba

Pokud jde o koronavirové dvacetiměsíční mimino, nejmladší potvrzený případ má původ v mejdanu. Dítko bylo ve skupině človíčků, kteří s úsměvem na rtech se 14. března zúčastnili svatby. Rodiče mimina a ženich byli infikováni dříve a ve svatební skupině bylo již potvrzeno osm případů. Další větší skupinou nových případů představuje sedm studentů, kteří emigrovali do rodinného hnízda ze zahraničních studií.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)