Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Francie evropským lídrem v počtu žadatelů o azyl!

Le Monde: Francie evropským lídrem v počtu žadatelů o azyl!

Francie se od roku 2015 poprvé stala lídrem v počtu žadatelů o azyl v Evropě a předběhla i Německo, uvádí deník Le Monde.

Ležení migrantů ve Francii
23. listopadu 2019 - 11:06

Jak publikace uvádí, tato „statistická anomálie“ se vysvětluje přijetím žádostí od migrantů, kteří byli v jiných zemích odmítnuti. Od nynějška Francie předbíhá i Německo, které je z hlediska počtu žádostí o azyl již dlouho nesporným lídrem.

Poprvé od doby migrační krize v Evropě v roce 2015 Francie předstihla Německo na prvním místě z hlediska počtu žádostí o azyl v Evropě, píše Le Monde. Přestože je rozdíl mezi Paříží a Berlína v této záležitosti minimální, samotná skutečnost jeho přítomnosti je na francouzském ministerstvu vnitra je považován za „symbolický“.

„Bereme na vědomí, že od 20. října zaujímá Francie  první místě v počtu žadatelů o azyl v Evropě, přestože příliv migrantů do Evropy nadále klesá. Na této statistické anomálii musíme pracovat,“ řekl ministr vnitra Christophe Castaner ve čtvrtek po rozhovorech se svým gruzínským protějškem Vachtangem Gomelauri.


Jak publikace připomíná, v době migrační krize, způsobené přílivem uprchlíků ze Sýrie, Francie obdržela 80 075 žádostí o azyl, zatímco v Německu byl jejich počet více než desetkrát vyšší - 890 tisíc.

Podle zdroje novin na ministerstvu vnitra však bylo 17. listopadu tohoto roku v zemi zaregistrováno 120 900 žádostí, v porovnání s 119 900 v Německu. V loňském roce Německo dostalo 184 tisíc žádostí a Francie - 123 000. Podle Le Monde jsou takové drastické změny spojeny s přijímáním žádostí od migrantů, kteří byli odmítnuti v jiných zemích.

Aby se tento trend změnil a snížil počet žádostí o azyl, který se v roce 2019 zvýšil o 10–15%, navrhla francouzská vláda na začátku listopadu řadu opatření. Patří k nim urychlení vyřizování žádostí o azyl, odklad přístupu žadatelů k základní sociální pomoci o tři měsíce a přijetí opatření k deportaci migrantů ihned poté, co jim byl odepřen status uprchlíka, bez čekání na výsledky vyšetření nebo odvolání.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)