Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Írán již v „irácké válce“ proti Spojeným státům“ vyhrál!

Le Monde: Írán již v „irácké válce“ proti Spojeným státům“ vyhrál!

Po rozpoutání konfliktu se Spojenými státy poté, co ostřeloval americkou vojenskou základnu v Iráku, se Teheránu podařilo během 12 dnů dosáhnout nesporného vítězství, napsal Le Monde.

Ilustrační foto
14. ledna 2020 - 04:20

Za absence koherentní strategie na Středním východě přiznala Trumpova administrativa porážku a atentát na generála Suleimáního obě země postavil proti americké intervenci.

Pod kontrolou Spojených států v Iráku zůstávají pouze samostatné základny, na které dokonce umožňují útok, za předpokladu, že nedojde k obětem, uvedl Le Monde. Francouzské noviny analyzovaly, jak konflikt Íránu a USA v Iráku během novoročních svátků skončil bezpodmínečným vítězstvím Teheránu.
 
Podle publikace byl Írán 27. prosince schopen zahájit sérii raketových útoků na americké základny bez jakékoli reakce Washingtonu. Útok se obešel bez obětí (mezi vojáky), ale co je důležitější, Trumpova vláda uznala svoji porážku nečinností: Bílý dům, uvězněný v Iráku s převahou sil ve prospěch Íránu, mohl znovu získat kontrolu, pouze za cenu napětí v regionu, ale možné vojenské úspěchy by pak doprovázely katastrofické politické a ekonomické důsledky. Írán dosáhl vítězství - nyní je důležité se z toho poučit.
 
Tato „válka v Iráku“ trvala pouze 12 dní a vyžádala si pouze 40 životů, ale upevnila novou geopolitickou realitu: americký zásah na Blízkém východě bez místních zprostředkovatelů předem prohrává s íránskou vládou, která metodicky vnesla své sítě vlivu, zejména v Iráku. Konflikt začal 27. prosince íránským útokem na základnu v Kirkuku, kde zemřel americký překladatel, a skončil raketovou palbou z Íránu na dvě americké základny východně od Bagdádu a v íránském Kurdistánu. Mezitím utrpěl Teherán a jeho příznivci nejhorší ztráty: 25 vojáků bylo zabito v důsledku amerických útoků 29. prosince, při útoku na velvyslanectví USA v Bagdádu a raketovém útoku na Bagdád na příkaz Washingtonu, při kterém zemřel generál Sulejmání a devět jeho kolegů.
 
S atentátem na velitele zvláštních sil Islámských revolučních gard měl Pentagon v úmyslu „obnovit politiku zadržování Teheránu“, ale jak íránská propaganda stále opakuje, ukázalo se, že mrtvý Sulejmání je nebezpečnější, než živý. Místo něj se pozice rychle ujal zkušený nástupce a smrt z rukou „velkého satana“ (přezdívka pro Spojené státy v Íránu) utopila disidentské hnutí v Íránu a Iráku, navzdory nedávnému zásahu proti demonstracím. Obnovení šíitské jednoty (přinejmenším navenek) tváří v tvář Spojeným státům představuje obrovský úspěch pro režim ajatolláha, jehož regionální strategie byla na podzim oslabena lidovými protesty.

 
Kromě toho 5. ledna irácký parlament jednomyslně hlasoval pro odchod amerických vojáků ze země, a nyní je všech 5 tisíc vojáků potenciálním rukojmím nového zhoršení vztahů s Íránem. Spojené státy však reagují pouze na útoky proti občanům své země nebo na její zájmy (smrt dodavatele v Kirkuku nebo útok na velvyslanectví), což ukazuje celému světu, že neexistuje žádná strategická perspektiva. To není nic nového, protože Washington dlouho odmítá uznat iráckou otázku za svůj konečný cíl: George Bush se ve své invazi a okupaci v roce 2003 marně pokusil vytvořit proamerický Střední východ, Barack Obama vstoupil do aliance s Íránem proti ISIS v roce 2014 a bránil Sulejmáního armádu ze vzduchu, a Donald Trump viděl v Iráku pouze fázi pro jeho konfrontaci s Íránem a nyní přichází s úplně kontraproduktivními hrozbami proti Bagdádu.


Na rozdíl od Spojených států vyvinul Írán v Iráku systematickou a dlouhodobou strategii ve třech fázích: neutralizaci vojenské hrozby v Iráku, posílení proiránských jednotek v oblasti bezpečnosti a politiky a jejich zavedení do iráckých organizací, včetně svatého šíitského města Najaf. Tato strategie již přináší ovoce a vytlačuje americkou armádu v očekávání jejich konečného odjezdu kvůli extrémně nestabilní situaci. Ačkoli v tomto případě nebudou evakuační vrtulníky, jako v Saigonu v roce 1975, ponížení však nebude o nic méně silné.
 
Jak Le Monde uzavírá, majitel Bílého domu může své tweety rozdávat dle libosti - Amerika rozhodně tuto „dvanáctidenní válku“ s Íránem prohrála.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)