Svátek má: Zina

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: USA a EU nemohou zabránit Pekingu stát se světovou velmocí

Le Monde: USA a EU nemohou zabránit Pekingu stát se světovou velmocí

Přes tlak Donalda Trumpa a pokusy Evropské unie uzavřít dohody o partnerství pokračuje Čína v cestě k ovládnutí světa, píše poněkud fatalisticky Le Monde.

Si Ťin-pching, čínský vůdce
24. září 2020 - 04:20

USA poprvé vnímají zemi jako rovnocenného rivala a brání se ochranou jejích zájmů a národní bezpečnosti, zatímco Evropa musí ještě vyvinout strategii, jak čelit krokům Pekingu.

Západní země jsou podle Le Monde ve slepé uličce: nezdá se, že by sankce USA ani partnerství s Evropou dokázaly zabránit tomu, aby se Peking stal přední světovou velmocí.

Podle této publikace chtějí Spojené státy jménem „národní bezpečnosti“ blokovat jednu z hlavních čínských aplikací - WeChat - a převzít kontrolu nad druhou, která je mezi mladými lidmi velmi populární - TikTok. Jak ukázal boj s Huawei, který stále více dobývá kyberprostor, Amerika zůstává v obranné pozici. Kanadský premiér Justin Trudeau, který se neobával odtržení od vlivného souseda, chtěl v roce 2016 „s neuváženou odvahou“ uzavřít dohodu o volném obchodu s Čínou. Zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wanžou na konci roku 2018 ve Vancouveru a odvetné zadržení dvou Kanaďanů, kteří se stali skutečnými rukojmími v Pekingu, však znemožnily jakoukoli dohodu.

Pokud jde o Evropu, pouze skutečnost, že se konala prostřednictvím videokonference, neumožňuje označit summit mezi evropskými vůdci a Si Ťin-pchingem za „úplný neúspěch“, kterým ve skutečnosti je. V roce 2019 pozvala Angela Merkelová na tento summit čínského prezidenta, aby konečně podepsal investiční dohodu, o které se diskutuje sedm let. Ve skutečnosti však, jak zdůraznila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, „je třeba ještě hodně udělat“.


Francouzské noviny konstatují, že před 20 lety, během formování WTO, byla Čína trhem, ale stala se konkurentem, na olympijských hrách v roce 2008 svět viděl, jak se země stala moderní. A konečně, když se v roce 2012 dostal k moci Si Ťin-pching, stal se Peking soupeřem ve všech sférách: ekonomické, ideologické i vojenské. Napětí kolem Tchaj-wanu nedávno potvrdilo, že vláda se nyní bude nebojácně dostávat do ozbrojeného konfliktu se Spojenými státy. „Američané poprvé po dlouhé době vidí v Číně zemi na stejné úrovni národní prosperity a moci jako oni, a poprvé v historii je taková rovnost sama o sobě považována za hrozbu pro zájmy a bezpečnost Spojených států," vysvětluje historik John Delury v americkém časopise Perspectives on History 17. září.

Pokud Spojené státy uvažují pouze z hlediska rovnováhy sil, pak se Evropská unie stále snaží na tohoto „systémového nepřítele“ pohlížet jako na partnera. V Bruselu zůstávají klíčovými slovy vzájemnost a multilateralismus, ale Čína není připravena jít na první ani na druhé, bez ohledu na to, co říká. Ve své výroční zprávě Evropská obchodní komora v Číně zároveň připouští, že „za posledních 40 let byly evropské společnosti přesvědčeny“, že čínští vůdci jsou po éře izolace odhodláni otevřít zemi obchodu. „Tato víra byla v posledních letech bohužel otřesena", a stále více odborníků věří, že se Čína vydala cestou ukončení zahraničního dovozu. 

V reakci na takové zklamání a dokonce i nepřátelství ze strany Západu zůstává Čína klidná: má v úmyslu stát se do roku 2049 lídrem světové ekonomiky a nemá v úmyslu změnit svůj model rozvoje. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se může stát jedinou zemí skupiny G20, která prokáže pozitivní hospodářský růst. Je zřejmé, že obchodní válka Donalda Trumpa za rok a půl nevedla k očekávaným výsledkům.

Je symbolické, že 16. září, kdy osud TikToku závisel na rozhodnutí Donalda Trumpa, Si Ťin-pching znovu potvrdil určující roli „praporu vlastenectví a socialismu“, který by komunistická strana měla hrát v soukromých společnostech. Publikace poukazuje na to, že za takový krok je vnímán jako snaha strany zajistit si loajalitu podnikatelů v současné turbulentní situaci a také signál, že od Pekingu by se neměla očekávat sebemenší změnu kurzu.

Bez ohledu na to, kdo bude dalším šéfem Oválné pracovny, Čína se v příštích letech připravuje na obtížný vztah se Západem, uvádí článek. Nyní je však nutné si uvědomit, že ani Trumpovy rázné metody, ani zdrženlivější přístup EU nepřinutily Si Ťin-pchinga upravit svůj politický směr buď ekonomicky, nebo z hlediska občanských svobod. Jak Le Monde konstatuje, „rozdělená Evropa dosud nevyvinula strategii“, jak čelit Číně.

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)