Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Mediální fórum v Londýně? Jen „kočičí sympozium o ochraně myší"!

Mediální fórum v Londýně? Jen „kočičí sympozium o ochraně myší"!

Globální konference o svobodě médií v Londýně připomíná „kočičí sympozium o ochraně práv myší“ a fondy a programy, které tam byly vytvořeny, budou s největší pravděpodobností směřovat k cílům propagandy.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
18. července 2019 - 11:04

Prohlásila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová.

„Podle organizátorů je také plánováno svolat nějakou mezinárodní pracovní skupinu, která „pomůže vládám splnit jejich závazky týkající se svobody sdělovacích prostředků“. Kromě toho se plánují každoroční setkání, která se budou konat na okraji Valného shromáždění OSN za účelem analýzy práce skupiny a doporučení zemím „kde jsou problémy řešeny nejméně efektivně“, řekla Zacharová na briefingu.

Za „děsivý cynismus“ pak označila svolání konference a diskusi o svobodě projevu v zemi, kde „po mnoho let drželi jako rukojmí“ zakladatele WikiLeaks, Juliana Assange. „Celá konference na pozadí nacházejícího se (ve vězení) Assange v Londýně připomíná kočičí sympozium o ochraně práv myší," zdůraznila Zacharová. Zároveň připomněla, že v současné době existuje řada specializovaných mezinárodních platforem pro diskusi o otázkách zajištění bezpečnosti a ochrany práv novinářů.


Kromě toho bylo v Londýně bylo oznámeno vytvoření Globálního fondu na ochranu médií, který bude spravovat UNESCO. Podle ní mu Spojené království v příštích pěti letech přidělí 3 miliony liber, a Kanada - 1 milion kanadských dolarů.

„Hlavním cílem fondu je vyhlásit právní podporu novinářům, bezpečnostní otázky pro mediální pracovníky a tvorbu novinářských komunit. To znamená, že novináři, jejichž nezávislost vláda podporuje tolik let, by měli vytvářet vlastní komunity s využitím vládních mechanismů, včetně státem financovaných,“ poznamenala Zacharová.

„Britské ministerstvo mezinárodního rozvoje zahajuje program na ochranu svobody médií ve výši 15 milionů liber, který se bude zabývat „základními příčinami současné krize nezávislých médií“. Není těžké odhadnout, na co budou tyto prostředky skutečně vynaloženy, a myslím, že „jen pro propagandu," zdůraznila.

Její výroky jsou vcelku pochopitelné. Na konferenci Global Media Freedom Conference, která se konala v Londýně od 10. do 11. července, byla totiž odepřena akreditace ruské televizi RT a Sputniku. Britské ministerstvo zahraničních věcí nebylo schopno, kromě obecného argumentu údajného „šíření dezinformací“, na požadavek ruské strany odpovědět konkrétními příklady. Tato situace skuteěně ruské ministerstvo zahraničí rozzlobila.

Zástupce OBSE pro svobodu médií, Arlem Desir, ve středu řekl, že novináři z RT a Sputnik by měli mít přístup k pokrytí celosvětové konference o svobodě médií v Londýně. Podle něj OBSE podle vždy podporuje účast všech zainteresovaných novinářů na těchto akcích.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)