Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Mediální ředitel Human Rights Watch vykouzlil fake news

Mediální ředitel Human Rights Watch vykouzlil fake news

Připomenul jsem si dne 2. 8. 2018, že Andrew Stroehlein, mediální ředitel podivné organizace Human Rights Watch v Bruselu, patří mezi výkonné výrobce fake news, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Andrew Stroehlein, mediální ředitel Human Rights Watch
3. srpna 2018 - 08:20

Zavadil jsem totiž očima o jeho ptákovinu uveřejněnou na Britských listech: „evropští občané mají falešné představy o tom, že v jejich zemi žije obrovské množství cizinců z oblastí mimo Evropskou unii. Skutečnost je naprosto odlišná. Ve většině případů přehánějí množství cizinců ve své zemi na dvojnásobek, v některých případech až na desetinásobek.“

Jenže, Stroehlein patří mezi děvkaře, kteří rádi zneužívají na první pohled cudnou Statistiku. Základním problémem je, že Statistika je odsouzena k prostituci již tím, že existuje. Pokud není její sekret, který vylučuje, a který s chutí líže i Stroehlein, dán do celkového kontextu, výsledkem jsou jenom primitivní statistické orgie.

Kouzlo interpretace

Něco jiného je pocitová hladina jevu a obsah statistických údajů. V přiloženém grafu, kterým argumentuje Stroehlein, je vidno např. u Belgičanů, že mají pocit, že mají kolem sebe přes 19 % cizinců, ale ve skutečnosti jich žije v belgičanské tramtárii jenom 8,7 %. Takže, Belgičané jsou hysterici?Divný je naopak Stroehlein. Protože, pokud by to byl slušný člověk, tak by definoval kdo je v grafu považován za cizince. Protože mnoho cizinců již není v Belgii cizincem. Stali se oni, nebo ještě předtím i jejich rodiče, oficiálními státními Belgičany, ačkoliv jsou stále cizinci, kterým nic neříká evropská Belgie, a věří, že Alláh si poradí s tím, aby byla Belgie co nejdříve islámská…

Jak statistiku vyložit?

Občané Belgie cítí agresivní tlak cizinců a mají pravdu. Kdyby Stroehlein nechtěl data záměrně „sluníčkařit“, musel by napsat, že lidé nevnímají množství cizinců ve své zemi, ale míru možného ohrožení cizinci. Samozřejmě jsou rozdíly vycházející z místní situace.

Pokud si lidé ve Švédsku myslí, že jde o 12,7 % osob, a skutečnost je cizinců 11,6 %, je to způsobeno i tím, že Švédsko je rozlehlá země s minimem obyvatel většinou jenom na pobřeží. Otázkou je jak by dopadl výzkum jenom ve městech, kde jsou islámská ghetta. Všeobecné, celostátní statistiky, jsou z tohoto hlediska velmi zkreslující. Zastírají místní signály poplachu.

Typická je situace je Chorvatsku. Tam je 11,4 % cizinců a takový je i odhad obyvatelstva. Nelze se tomu divit, protože Chorvatsku je průtokový ohřívač cizinců, kteří jsou tam jenom na krátko, většinou jako turisté, a vrací se domů nebo pokračují dál do lukrativnějších států.

Statisticky je vše OK

V knize „Bombardovat nemocnice je normální“, kterou pseudohumanisté neradi vidí, že je péčí nakladatelství AOS publishing v knihkupectví, jsem napsal kapitolu „22. Bagatelizace terorismu pomocí klamavé statistiky“.

V textu jsem uvedl: „Liberálními naivisty snižujícími v očích veřejnosti nebezpečí džihádistů, resp. islamistů, je neustále omíláno, že riziko smrti při teroristickém útoku je v Evropě dramaticky nižší než kdekoliv jinde.

Od liberálních zastánců nelegální migrace se dozvíte, že jako příčina smrti obyvatel Evropy je terorismus nesmírně vzácný. I v roce 2016 (teroristické útoky v Bruselu, Nice a v Berlíně) byl terorismus jako příčina smrti daleko vzácnější než nehody při sportu, vedro či dopravní nehody. V roce 2016 zemřelo na zásah bleskem 0,0005 lidí ze 100 000 obyvatel, v teroristických útocích 0,027 lidí, sebevraždou 0,85 lidí, usmrcením konzumními výrobky 1,06 osob a dokonce na rakovinu 265 osob na 100 000 obyvatel. Čili největším teroristou je rakovina.

Nebo se dozvíte, že v letech 2000 – 2015 bylo ve Velké  Británii usmrceno při teroristických útocích 90 lidí, průměrně tedy 5,6 lidí ročně. Vlastně vůbec o nic nejde, protože během předchozích třiceti let zemřelo v Británii na terorismus 3 000 lidí. To je více než 110 lidí ročně. Sice je k tomu dodáno, že většinou šlo o atentáty Irské republikánské armády, ale tím informace končí.

Ve skutečnosti šlo o zcela jiný typ násilí: 3 000 mrtvých bylo výsledkem dlouhodobé místní občanské války v Severním Irsku, kdy katolická část Irů bojovala proti Velké Británii. Chtěli svobodné Severní Irsko bez britských úředníků.

Podobně není skutečným terorismem smrt civilistů v Afghánistánu, Iráku či Sýrii. To jsou mrtví v dlouhodobé občanské válce. Proto je zavádějící tvrdit, že muslimové se stávají terčem teroristů sedmkrát častěji než lidé jiné víry či etnicity. Jsou to ve skutečnosti většinou oběti občanské války.

Teroristické útoky v Evropě znamenají signál, že islamistická infekce je ve společnosti přítomná a jde „o biologickou časovanou bombu“. Bez ohledu na statistiky. Srovnávat riziko kouření a následného úmrtí na rakovinu s minimálním rizikem, že člověk zemře při teroristickém útoku odsuzuje také mediální analytik Petr Žantovský:

Manipulátor „… vytrhuje jednotlivá fakta z jejich souvislostí a dává je vedle sebe, porovnává je a zdůvodňuje tím svoji tezi. Je to jenom zdůvodňování teze, není to opravdové myšlení, opravdové argumentování a opravdové dokazování něčeho. Je to velmi nebezpečný způsob uvažování a bojím se, že v celém dnešním světě je velmi častý a možná i převažující.“ (Petr Žantovský, Spíše zemřete při autonehodě, než rukou teroristy, Parlamentní listy, 17. 6. 2017)“

Co k tomu dodat? Statistická data pro islamisty a primitivní populisty jako je Stroehlein jsou prostě dobře zneužitelná. Dají se zneužít jakkoliv.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)