Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

National Interest předpověděl „náhodnou" jadernou světovou válku!

National Interest předpověděl „náhodnou" jadernou světovou válku!

Rusko, Spojené státy nebo Čína mohou zcela náhodně rozpoutat jadernou světovou válku, předpověděl americký časopis The National Interest.

Ilustrační foto
24. srpna 2018 - 11:04

Jak vydání upozornilo, dříve byly systémy pozorování a průzkumu světových mocností používány pouze k sledování startů jaderných balistických raket. V současné době jsou tyto systémy také využívány ke sledování startů nejaderných hlavic. Tyto systémy mohou tedy náhodou zaměnit použití jaderných a nejaderných zbraní, což povede k odvetnému úderu z druhé strany.

Kromě toho tyto země záměrně matou své oponenty tím, že na stejných místech umísťují jaderné a nejaderné zbraně. Například Rusko umísťuje své ponorky nesoucí balistické střely s jadernými hlavicemi v místech, kde se nacházejí ponorky s konvenčními zbraněmi, napsal National Interest.


Publikace rovněž konstatuje, že další příčinou konfliktu může být nedostatek specializovaných vojenských pozorovatelských družic, stejně jako odstranění zastaralých systémů dohledu. Například ve Spojených státech nyní připravují pouze čtyři družice Advanced Extremely High Frequency (AEHF), které zcela převezmou úkol sledování startů jak jaderných, tak nejaderných střel, což je v současných podmínkách zcela nedostatečné. Zároveň bude brzy americký družicový komunikační systém Milstar odstraněn z výzbroje.

National Interest je přesvědčen, že k řešení tohoto problému by země měly rozdělit jaderné i nejaderné zbraně, nebo vytvořit speciální družice, které mohou monitorovat jaderné hlavice, ale nebudou reagovat na konvenční. Pesimisticky však dodává, že je to nepravděpodobné kvůli vysokým finančním nákladům.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)