Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

O čem si mohou človíčkové přečíst v Asii

O čem si mohou človíčkové přečíst v Asii

Kdo si chce zkazit náladu, ať si přečte české nebo nějaké asijské noviny. Nevěříte, že porci negativních zpráv neuniknete?

Ilustrační foto
23. října 2021 - 09:01

Publicista František Roček ubezpečuje, že tomu tak je, stačí se juknout, co kdesi daleko píší o člověčenském konání.

V Asii se v sobotu ráno určitě dozvíte, že nikde to není horší než na covidem zpustošených Filipínách, kde se na základě chybného jednání prezidenta Duterteho na pandemii stát propadá stále více do marasmu. Navzdory řadě omezení volného pohybu osob a některým z nejpřísnějších opatření sociálního distancování na světě jsou Filipíny stále trvale zařazeny mezi globální opozdilce v boji s covidem. Podle žebříčku odolnosti vůči covidu podle agentury Bloomberg je země jihovýchodní Asie „nejhorším místem" na světě. Zajímavé je, že z maxima 21 000 denně potvrzených případů v polovině září se Filipínám podařilo v posledních dnech snížit počet případů na něco málo přes 5 000.

Slabé trasování kontaktů, byrokratické nedostatečné hlášení a vysoká míra pozitivity však zakrývají rozsah počtu nakažených v zemi, tvrdí odborníci a analytici.

Silně očkovaný Singapur je znepokojivým příkladem pro optimisty. Městský stát má jednu z nejvyšších proočkovaností na světě s 84%, ale nové případy koronaviru přesto nedávno dosáhly nového rekordního maxima a místo rozvolňování nastala přísná opatření v rámci tzv. distancování dále pokračují.

V Asii dumají šikulové z novin o problémech čínského hrubého domácího produktu (HDP), a jak je blbý růst cen energií a relativní nedostatek uhlí. Zprávy o tom, že HDP ve třetím čtvrtletí vzrostl jen o 4,9% oproti loňskému roku vzbuzuje v některých kšeftařích smutek.

Ale starosti mají i Japonci. Japonské ceny poprvé za 18 měsíců rostou z hlediska nákladů na energii, které se nevyhnuly ani ostrovní říši. Zatímco ceny komodit jsou hlavní hnací silou rostoucích nákladů, existují neoficiální důkazy, že některé podniky se omlouvají domácnostem, že je čekají vyšší ceny. Přitom se ale čtenáři také dočtou, že japonské politické strany se liší v politických závazcích v oblasti covid-19.

Zelená hysterie se podepisuje nejen na EU, ale i na Japonsku, protože se čtenáři dozvěděli, že japonský vládní energetický plán chce zdvojnásobit obnovitelné zdroje energie do roku 2030.

Zprávy z Jižní Koreje jsou též relativně nudné. Mezi zajímavosti patří, že prezident Moon Jae-in se příští týden vydá na devítidenní cestu do Evropy, která bude zahrnovat setkání ve Vatikánu s papežem Františkem. Prezident uspořádá bilaterální setkání s papežem ve Vatikánu 29. října, než zamíří do Říma, aby se zúčastnil summitu G-20 ve dnech 30. a 31. října. Pro Moona, druhého katolického prezidenta, to bude jeho druhá návštěva Vatikánu.V současném ekonomickém blázinci také Jižní Korea dočasně sníží daně z pohonných hmot, aby zmírnila ránu prudce rostoucích cen benzínu, což vytváří tlak na růst inflace. Vláda také představí plán na snížení celních sazeb na dovážený zkapalněný zemní plyn – v současné době na 2 procenta – aby se zmírnila zátěž spotřebitelů vyplývající z prudkého růstu cen energií.

Články o Afghánistánu jsou dnes již jenom nudnými doplňky. Koho by zajímalo, že nejméně 20 žen našlo odvahu v Kábulu protestovat proti Tálibánu za to, že dívkám neotevírá dveře škol. Byly bity jako žito.

Jako bezvýznamná drobnost představoval mikročláneček o tom, že šéf NATO Stoltenberg se vytahoval, že ministři obrany členských států koncem týdne žvanili v Bruselu o Afghánistánu.

Až ve Vietnamu se dozvíte, co nenajdete v japonských novinách, že podle japonského ministerstva zahraničních věcí diskutovali japonští a filipínští představitelé v pátek o nejnovějším vývoji v okolních mořích, jako je Východní moře (Jihočínské moře) a Východočínské moře, a také o způsobech posílení spolupráce proti čínským nárokům na údajně japonské a údajně vietnamské mořské vody. Prostě všední politika.

Čili moc legračních či optimistických zpráv se v Asii nedočkáte. Ale pro rýžožrouty mám dobrou zprávu: Očekává se, že Vietnam letos dosáhne svého exportního cíle 6,3 milionu tun rýže v hodnotě 3,2 miliardy USD. Kvůli vysoké světové poptávce po rýži a došlo k nárůstu exportních cen. To nám vzkazují Vietnamci.

Naopak celkem nudná byla zpráva, citujme: „Prezident Nguyen Xuan Phuc jménem vůdců Strany, státu a Vlastenecké fronty 22. října vzdal úctu nejctihodnějšímu Thich Pho Tue, nejvyššímu patriarchovi Patronátní rady vietnamské buddhistické Sanghy (VBS) ve Vien Minh Pagoda v Quang Lang, komuně hanojského okresu Phu Xuyen. Nejctihodnější Thich Pho Tue zemřel 21. října ráno ve věku 105 let." Napsala to Vietnamská tisková agentura.

Také se objevují zprávy o koronavirovém optimismu: Téměř 90 procent podniků v jižní provincii Binh Duong obnovilo provoz a více než 500 000 dělníků se vrátilo do práce. Provincie očekává, že se 100 % jejích podniků vrátí do normálního provozu do konce letošního roku.

Kdo nemá rád Číňany jistě bude souhlasit s tím, že používání čínské oceli v pekingských projektech Pásu a cesty v Pákistánu vyvolává rozruch s místními výrobci, kteří tvrdí, že levný dovoz poškozuje místní šikuly, jak tvrdí pákistánská asociace velkých výrobců oceli (PALSP). Domáhají se zákazu bezcelního čínského dovozu oceli, o němž lobbistická skupina tvrdila, že není lepší o nic více než místně vyráběné ocelové výztuže. Dovážená ocel se používá v projektech čínsko-pákistánského hospodářského koridoru (CPEC), což je iniciativa v hodnotě 60 miliard dolarů, která je hnací silou rozvoje pákistánské infrastruktury, včetně přístavů, silnic a elektráren.

Suma sumarum: Podobná nuda jako v českém tisku. Tady aspoň máme jako fackovacího panáka Babiše.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)