Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Odezva z Moskvy: Rusko nemá zájem dělat USA a zemím G7 křena!

Odezva z Moskvy: Rusko nemá zájem dělat USA a zemím G7 křena!

Záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit summit G7 a pozvat na něj Rusko rozhodně nevyvolal v Moskvě žádnou nadšenou odezvu.

Jak to vlastně Trump s pozváním Ruska myslí?
1. června 2020 - 04:20

Předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačev řekl, že Trampovo hodnocení současného formátu G7 jako zastaralého je spravedlivé a aktuální. „To je zřejmá realita," zdůraznil senátor v rozhovoru s RT.

Rusko si počká na oficiální pozvánku a prostuduje ji.

Nicméně podle Kosačeva Rusko a další země uvedly, že organizace, tak jak byla koncipována v minulém období, nebyla mechanismem pro vývoj nových řešení, ale „pouze rituální demonstrací jednoty zemí G7 ve vztahu ke zbytku světa. Taková virtuální demonstrace nadřazenosti a dominance“.

Kosačev poznamenal, že jen málokdo má zájem o takový formát, s výjimkou jeho účastníků. Podle něj vše závisí na tom, co se investuje do pozvání Ruska do organizace. Může se zajímat o formát, pokud se organizace rozšíří na určitý počet účastníků se stejnými pravomocemi, právy a příležitostmi, aby vyjádřili své pozice a ovlivnili konečná rozhodnutí.

„Jinou věcí je, zda Rusko a další „nováčci" budou vyzváni, aby seděli na vedlejších židlích a dosvědčili svůj respekt vůči tradiční „sedmičce" v tomto formátu," poznamenal Kosačev.


Pokud bude Rusko pozváno jako pozorovatel, a ne jako plnoprávný účastník, bude to podle senátora pochybný závazek a je nepravděpodobné, že by se o to země zajímala. Kromě toho, jak Kosačev vysvětlil, formát G20 v posledních letech „nabýval na síle“. Zdůraznil, že je důležité zajistit, aby s ním jiné formáty nekonkurovaly.

Americký prezident Donald Trump řekl, že odkládá summit G7 až do září. Kromě toho uvedl, že má v úmyslu pozvat na summit Rusko, Jižní Koreu, Austrálii a Indii. Americký prezident už dříve hovořil o možném pozvání Ruska zpět do G7, ale narazil na odpor zbývajících členů. Otázkou tedy je, zda se svojí myšlenkou uspěje nyní. Nicméně jako pořadatel summitu zde určitá možnost existuje.Podle amerického tisku má být smyslem rozšířeného jednání G7 zaujetí pozice vůči Číně (k tomu má ostatně sloužit právě pozvánka Rusku a asijských států). Z reakce ruského senátora je ale pochybné, že by se Rusko k něčemu takovému připojilo.

Předtím Trump na Twitteru oznámil, že chce uspořádat summit v plném počtu, navzdory pandemii koronaviru. Uspořádání summitu bylo naplánováno na dny 10. – 12. června. Přijet na summit v tomto termínu ale odmítla například německá kancléřka Angela Merkelová.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)