Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Opozice v Česku a v Jižní Koreji zpívá stejný šlágr

Opozice v Česku a v Jižní Koreji zpívá stejný šlágr

Jihokorejští lékaři (a na ně nalepená opozice) kritizují prezidenta Moona Jae-in - prý kvůli příliš byrokratické reakci na koronavirus a sebeuspokojujícímu pijáru jak je vláda šikovná. .

Protesty majitelů kaváren a restaurací
21. února 2021 - 07:20

Kritika jihokorejské vlády je v hrubých obrysech podobná kritice opozice vůči současné české vládě.Jde o zbytečné rozporuplné pózy.

Srovnání je zajímavé, protože Jihokorejci jsou považováni za borce v boji s koronavirem a Česko je naopak v hluboké koronavirové krizi, píše v komentáři František Roček.

Kritika pro kritiku?


Choi De-zip, prezident Korejské lékařské asociace (KMA), která zahrnuje všechny lékaře s licencí v zemi, obviňuje vládu, že s KMA náležitě nekonzultovala svá opatření, což vedlo k rozporům s lékaři, a to „demoralizovalo lékaře a podkopalo důvěru", řekl Choi.

Objevují se typické hlášky jako, že vláda chybovala, když okamžitě neuzavřela hranice cestujícím z čínského Wu-chanu (Wuhanu); že došlo k opožděné přípravě nouzových opatření; též kritizují felčaři vládu za opožděnou úpravu opatření v oblasti sociálního distancování; pracovní skupina proti pandemii pracovala prý příliš byrokraticky atp. Samozřejmě takové obvinění se dobře poslouchá protivládní opozici.

Legrační je, že např. také vláda Hongkongu byla opozicí kritizována stejným způsobem: že okamžitě neuzavřela hranice s Čínou, také byly hádky kolem sociálního distancování, ale to se netáhne v Hongkongu až do února 2021, protože opozice tam nehraje žádnou velkou roli. V Jižní Koreji i v České středoevropské republice to je politicky žhavé až nenávistně kruté téma plnotučného obviňování.

Prachy a voliči

Pro opozici je dominantním tématem nedostatečná kompenzace za uzavření ekonomiky kvůli nutné karanténě vyhlášené státem. Opozice může podporovat protesty, protože kompenzace jsou nedostatečné. Opozice může obviňovat vládu z nedostatečných kompenzací a tím získávat voliče.

V Jižní Koreji kromě nedoceněných doktorů má opozice v podnikatelském hejnu také mnoho spřízněných duší.

Více než 200 majitelů kaváren a restaurací v pátek 19. 2. žalovalo vládu za ztráty způsobené obchodními omezeními v rámci boje proti covidu-19. Navrhovatelé - 170 majitelů kaváren a 70 majitelů restaurací – žádají od vlády odškodnění 1,2 miliardy wonů. Již před měsícem skupina 358 majitelů kaváren chtěla také velké odškodnění.

Přitom na 52 milionů obyvatel Jižní Koreje připadá celkem jenom 86 128 identifikovaných případů, uvedla v pátek 19.2. 2020 Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA). Na covid-19 zemřelo celkem jenom 1550 lidí.

Korejský boj s koronavirem je velmi úspěšný a přesto opozice, včetně jejich doktorských přívrženců, vládu kritizovala. A to neměli Korejci ve vládě Babiše…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)