Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Peskov: Spojené státy podporují nekalou soutěž!

Peskov: Spojené státy podporují nekalou soutěž!

Spojené státy připravují další sankce proti plynovodu Nord Stream 2, vedeného přes Baltské moře. Spojené státy dlouho varovaly, že EU je příliš závislá na ruském plynu.

Dmitrij Peskov
2. června 2020 - 09:01

Podle tiskové agentury Reuters, citující anonymní zdroj, se očekává, že příští týden dva senátoři přijmou represivní opatření proti výstavbě Putinova plynovodu. Žádná loď zapojená do stavby Nord Stream-2 nemůže plout do vod Spojených států.

Očekává se také, že aktiva budovatelů plynovodu ve Spojených státech budou zmrazena. Ve Spojených státech existuje vzácná dohoda mezi republikány a demokraty vůči společnosti Nord Stream 2: Obě skupiny politiků projekt odmítají. Washington již dříve uložil sankce.

Ukrajina a několik zemí EU také chtějí zabránit dokončení. Potrubí mělo být původně realizováno do konce loňského roku. Německo, kde je plynovod Nord Stream 2 přiveden, kritizovalo americké sankce.

Rusko se drží svých plánů plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři, a to i přes nové hrozby amerických sankcí. Plány se nezměnily, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek v Moskvě agentuře Interfax.

„Naše stanovisko k těmto sankcím je dobře známo. Je extrémně negativní." Peskov odpověděl na prohlášení končícího velvyslance USA v Německu Richarda Grenella. Podle velvyslance existuje ve Spojených státech „bipartisanský souhlas“ s novými represivními opatřeními.

„Věříme, že takové úsilí není ničím jiným než pokračováním nekalé soutěže a jednání, které porušuje mezinárodní právo,“ pokračoval Peskov.

Společnost Nord Stream 2 AG vyjádřila podobné připomínky a hovořila o „nezákonné diskriminaci evropských společností“.

Politico: Trump a Merkelová se tvrdě pohádali o Nord Stream-2!

Spojené státy nadále bojují proti uvedení německo-ruského plynovodu přes Baltské moře do provozu. Odcházející velvyslanec USA v Německu Richard Grenell po setkání minulého týdne se senátory a poslanci parlamentu řekl: „Další sankce dopadnou i na nezúčastněné. Německo musí přestat krmit zvíře (Rusko), zatímco do NATO neplatí dost."

Oznámené nových amerických sankcí proti plynovodu Nord Stream 2 přes Baltské moře se setkaly s kritikou vlády a parlamentu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Ministr energetiky uvedl, že považuje za nezodpovědné proměnit projekt infrastruktury evropského energetického průmyslu na hračku pro politiky.

(rp,prvnizpravy.cz,focus, foto:arch.)