Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Plán Pentagonu „rozdrtit" Rusko a Čínu „mega-skupinou“ satelitů!

Plán Pentagonu „rozdrtit" Rusko a Čínu „mega-skupinou“ satelitů!

Pentagon navrhuje vytvořit „družicovou mega-skupinu“, která by měla minimalizovat škody, pokud se Rusko nebo Čína rozhodne „tajně napadnout“ jednu nebo více amerických kosmických aparátů, píše The Daily Beast.

Ilustrační foto
15. dubna 2019 - 10:15

Realizace této iniciativy však vyvolává pochybnosti i mezi jejími autory. Alespoň proto, že levné satelity, které odborníci amerického ministerstva obrany navrhují k vyspuštění, mají extrémně krátkou životnost a jejich uvedení na oběžné dráze může být velmi drahé, poznamenává deník.

Nová kosmická agentura Pentagonu chce vypustit téměř 1 300 malých satelitů a v tomto procesu zcela změnit přístup k orbitálním operacím. Cílem je pomoci americké satelitní skupině přežít „skrytý útok“ Číny nebo Ruska, píše Ddaily Beast.

Autoři iniciativy doufají, že bude schopna snížit význam každého jednotlivého aparátu. Pokud tedy Číňané nebo Rusové „zneschopní“ jeden nebo dokonce několik satelitů, budou nahrazeni mnoha jinými, vysvětluje publikace.
 
Plán vytvořit „družicovou mega-skupinu“ však nemusí fungovat. Dokonce i ředitel Agentury pro rozvoj vesmíru (AKP) Fred Kennedy přiznává, že jeho návrh není „všelékem" na útoky.
 
Kromě toho může být podnik AKP příliš nákladný. Raketové starty se stávají levnějšími, ale ne natolik, že by si Pentagon mohl dovolit vysílat stovky satelitů na oběžnou dráhu v krátkém časovém období, zdůrazňuje The Daily Beast.

V každém případě je plán agentury doporučením a americké ministerstvo obrany ho může jednoduše ignorovat. Ale samotná myšlenka „družicové mega-skupiny“ vypadá podle publikace zajímavě, i když kontroverzně.
 
Podle Massachusettského svazu znepokojených vědců je v současné době k dispozici Pentagonu, vládních agentur, univerzit a soukromých společností asi 850 satelitů. Druhé místo obsadila Čína s 280 družicemi, třetí - Rusko se 150.

 
Úředníci Pentagon však varují, že americké satelity jsou stále zranitelnější. Na každoročním Vesmírném sympoziu v Colorado Springs, šéf společného strategického velení amerických ozbrojených sil, generál John Hyten řekl, že Čína a Rusko staví rakety schopné sestřelit americké aparáty.
 
Ale to není vše. Podle Hytena Moskva a Peking „agresivně a rychle“ vyvíjejí lasery schopné „oslepit“ americké satelity, elektronické rušičky, které přerušují spojení kosmických lodí se zemí, stejně jako orbitální zbraně, které jsou vlastně „satelity kamikadze“.
 
Spojené státy mají samozřejmě své vlastní protisatelitní systémy a americké satelity nelze označit za bezbranné. Od roku 2018 utratilo letectvo miliardy dolarů na funkce určené ke zvýšení odolnosti kosmických lodí. Patří mezi ně vylepšené akcelerátory, které zvyšují ovladatelnost satelitů a další senzory, které sledují přístup potenciálního nepřítele.
 
Ale AKP, která začala svou činnost v březnu, nabízí jiný přístup. Namísto „využívání“ jednotlivých zařízení předpokládá plán „družicové mega-skupiny“ nákup velkého množství malých, levných satelitů, které posílí nebo nahradí asi 170 stávajících velkých, drahých satelitů americké armády.
 
Vedoucí AKP, Fred Kennedy, chce, aby Pentagon rozmístil stovky či dokonce tisíce satelitů, které „demonstrující množství schopností“. Podle něj pomůže pozemním službám řídit tuto velkou skupinu umělá inteligence.

Úspěch tohoto plánu však přímo závisí na levném startu, spoustě levných startů. V roce 2018, americké struktury umístily na oběžné dráhy jen 31 satelitů, které mohou operovat deset nebo více let. Vzhledem k tomu, že malé satelity fungují pouze rok nebo dva, tak aby vytvořily „mega-skupinu“, armáda bude muset zvýšit počet startů 20 násobně, což bude stát Pentagonu dost peněz, zdůrazňuje publikace.
 
Kennedy uznává, že nový přístup má nedostatky. Očekává však, že i experimenty v tomto směru mohou vést ke vzniku lepších technologií a metod, které „zkomplikují schopnosti Ruska a Číny sestřelit americké kosmické lodě“. Podle vedoucího AKP začne jeho oddělení v roce 2022 provádět cvičení, která budou praktikovat koncept „mega-skupiny“.

(kou, prvnizpravy.cz, thedailybeast.com, foto: arch.)