Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Vidět ve všem ruskou stopu je jako americký jablečný koláč

Politico: Vidět ve všem ruskou stopu je jako americký jablečný koláč

Levicové síly ve Spojených státech v posledních letech vysvětlují všechny skandály a jevy amerického života vlivem Ruska, napsal Rich Lowry, publicista deníku Politico.

Ilustrační foto
27. října 2020 - 04:20

Avšak snaha klanových příslušníků amerických politiků využít jejich postavení je stejným obvyklým americkým fenoménem jako slavný jablečný koláč.

Autor – to je nějaký úzus americké a západní žurnalistiky – musí vždy na začátku upozornit, že věří v ruské vměšování do amerických a západních voleb - ostatně ničím neprokázané uměle vyvolané kampaně, od níž se přitom odvíjí ona hysterická rusofobie, aby následně zapojili rozum a poukázali, že ne za vším stojí Rusko a „démon“ Putin.

Obraz Rusů od „rudé hrozby“ nevládl americké společnosti jako dnes, poukázal publicista Politico Richard Lowry. Poznamenal, že nikdo by si neměl dělat iluze o Vladimírovi Putinovi a jeho autoritářském režimu. Souhlasí s názorem, že Rusko zasahovalo do průběhu voleb v západních zemích, včetně Spojených států. Jak moc jsou levicové síly ve Spojených státech soustředěny na Rusko, se mu však jeví jako konspirační teorie, když na všechno existuje jen jedno vysvětlení - udělalo to Rusko.

Tyto síly tedy věří, že Hillary Clintonová sama neprohrála, ale Kreml jí v tom zabránil. Není to Donald Trump, kdo říká divné věci, ale ovládá ho Moskva. Nejsou to USA, kde vládnou sváry, což je pro ně typické pro většinu jejich dějin, ale sváry rozsévá Rusko. Nebyl to počítač Huntera Bidena, který se dostal do špatných rukou, ale všechno to zinscenovali Rusové, poukazuje ironicky Lowry (aniž by si sám položil otázku nad logikou svého přesvědčení, že se Rusové vměšovali do voleb USA a západních zemí pozn. red.)

Zároveň, jak autor článku poznamenal, když bylo Rusko jednou z supervelmocí, ozbrojených po zuby a usilujících o šíření revoluce do celého světa, levice k ní byla tolerantnější. A teď, když je ruský HDP nižší než italský, mluví jen o něm. Nyní, kvůli tomuto zaměření na Rusko, se ve Spojených státech všeobecně věří, že Rusko je spojováno s téměř každou důležitou událostí v americkém životě.


Například autor článku popisuje příběh, kdy The New York Times publikoval článek o tom, že Rusko vede válku proti americké vědě. Tento článek převzal Barack Obama. Investigativní novinář Eric Toler však poznamenal, že web s názvem „Russophile“ v tomto článku provozuje švédský blogger a má pouze 5 000 sledujících na Twitteru. A The New York Times dokonce špatně určil adresu tohoto webu a „usadil“ jej vedle společnosti Lukoil.

Po smrti George Floyda dovedla bývalá poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová myšlenku ruského zásahu k závěru, že protesty na amerických ulicích jsou také ruskou prací.

„To je šílenství," konstatoval autor článku.

Poznamenal, že v tuto chvíli jsou pochybnosti lidí pochopitelné pouze ohledně příběhu o Hunterovi Bidenovi a jeho počítači, na kterém našli usvědčující materiály. Faktem je, že Rudy Giuliani a Steve Bannon osvětlili tento skandál, lidé s problémovou reputací. Autor článku se tedy připouští, že to může být součástí ruské dezinformační operace, ale není připraven to říci s jistotou.

Samotný Biden však dosud tyto materiály nevyhlásil za falešné či lživé. Ještě v červenci loňského roku zveřejnila americká média články, které hovořily o vztazích syna Joe Bidena s čínskými oligarchy a o jejich darech synovi současného amerického kandidáta na prezidenta.

„Musíme mít alespoň trochu národního sebevědomí. Fenomén rodin vlivných politiků, kteří se snaží těžit ze svých vztahů, není dílem Ruska, je to stejný fenomén jako americký jablečný koláč,“ uzavřel pozorovatel Politico.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.com, foto: arch.)