Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Polský tisk: Dva scénáře války Spojených států s Ruskem!

Polský tisk: Dva scénáře války Spojených států s Ruskem!

Polská publikace Myśl Polska popisuje dva scénáře možného ozbrojeného konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskou federací pod titulkem „Krok ke krvi“.

Ilustrační foto
23. listopadu 2019 - 04:20

Materiál je pozoruhodný tím, že neopakuje klišé o tom, jak Rusko z nějakého neznámého důvodu napadne Pobaltí a tím rozpoutá válku, nýbrž naopak vidí motivy pro rozpoutání krvavé řeže v pozici USA.

Podle listu v podstatě neexistuje žádný jiný způsob! Anglosféra reprezentovaná námořní mocí USA nenajde jinou cestu. Čína je již mimo jejich dosah a aby omezila její expanzi, a musí se tedy pokusit podřídit Rusko. Jeho geopolitický prostor a především téměř neměřitelné zdroje v Arktidě.

„To je Eldorado z 21. století. Lze předpokládat, že taková varianta je ve Washingtonu vážně zvažována, protože je naléhavě zapotřebí nějaká velká válka, a zde - podle jejich názoru - je jakékoli jiné řešení rozhodně horší. Globální důsledky takové bitvy by však byly nepředvídatelné. I kdyby nedošlo k jaderné katastrofě," napsal fatalisticky autor článku Antoni Koniuszewski.


První scénář zahrnuje americkou armádu, která provádí masivní útok pomocí všech dostupných prostředků, včetně jaderných zbraní. Podle autora materiálu má tato koncepce rizika, protože Kreml si může zachovat schopnost „doručit stejně destruktivní odvetný úder“.

Druhý scénář obsahuje několik kroků a v podstatě se jiř řadu let provádí. Hlavním úkolem je uvést Rusko do ekonomické izolace. Účelem této koncepce je „vést ke změně politického vedení“.

Novinář Antoni Koniuszewski věří, že pravděpodobnost vypuknutí války je velmi reálná, protože Washington může naléhavě potřebovat „relativně velkou válku“. Navíc je Rusko vnímáno jako nejpravděpodobnější protivník a Spojené státy by se měly „pokusit podrobit zemi spolu s jeho geopolitickým prostorem“.

Publikace zdůrazňuje, že se Rusku v extrémně obtížných podmínkách „podařilo provést několik mistrovských šachových tahů“ - uspět v Sýrii, navázat vztahy s Tureckem a Izraelem, zatímco Washington „utrpěl na Středním východě ponižující porážku“.

A autor v závěru klade otázku, zda je potom konfrontace se „smrtelným nepřítelem“ jako je Moskva vůbec nutná.

(kou, prvnizpravy.cz, mysl-polska.pl, foto: arch.)