Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Poradce Zelenského: Požádejme obyvatele Donbasu o odpuštění!

Poradce Zelenského: Požádejme obyvatele Donbasu o odpuštění!

Poradce ministra národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Sergej Sivocho uvedl, že je třeba obnovit dialog s obyvateli Donbasu.

Sergej Sivocho, poradce ukrajinského ministra obrany
21. listopadu 2019 - 04:20

Ti ovšem slyší v posledních letech spíše prohlášenír kyjevských činitelů o likvidaci, otravě, vystěhování a o „ukrajinizaci“ ruskojazyčného obyvatelstva Donbasu. Tentokrát chce Kyjev nastavit lepší tvář?
 
Politik vyzval ke změně „koncepčního aparátu“, který se formoval po dobu pěti let. Podle Sivocho je nutné se vzdát razítek „separa-ukrů“.

„Je čas napravit chyby, odpustit a požádat o odpuštění … Nejdůležitější věcí je snaha vrátit nejen území, ale také lidi," řekl v rozhovoru s agenturou Ukrinform.

V říjnu tohoto roku byl Sivocho, ukrajinský showman jmenován poradcem ministra pro národní bezpečnost a obranu v otázce reintegrace a obnovy Donbasu.


Zelenskij opakovaně zdůrazňoval, že jeho klíčovým úkolem jako hlavy státu je ukončit nepřátelství v Donbasu. Podle ruského vyslance Borise Gryzlova však nové úřady v Kyjevě nesplňují své sliby ohledně míru neplní

Dříve ukrajinský vůdce uvedl, že má v úmyslu diskutovat na schůzce v „normanském formátu“ v Paříži o konkrétních termínech pro návrat DLR a LLR pod kontrolu Kyjeva, a také poznamenal, že po pěti letech vojenského konfliktu na východě země je nutné vypracovat státní strategii pro opětovné začlenění Donbasu a Krymu.

V otázce Krymu však narazí na postoj Moskvy, která považuje tento problém za definitivně uzavřený. A případě „kompromisu“ ohledně Donbasu, bude mít Zelenskij problémy s fanatickými nacionalisty ve své zemi.

(kou, prvnizpravy.cz, ukrinform.ru, foto: arch.)