Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Potřebovali posvátnou oběť: Naryškin odhalil detaily Navalného případu

Potřebovali posvátnou oběť: Naryškin odhalil detaily Navalného případu

Zahraniční zpravodajská služba Ruské federace (SVR) má spolehlivé informace o případu Alexeje Navalného, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. srpna, ředitel SVR Sergej Naryškin.

Sergej Naryškin, ředitel SVR
2. srpna 2021 - 09:01

„Známe část pravdy. Ne všechno, nebudu lhát a chlubit se. Ale víme o části týkající se „berlínského pacienta“. Známe část pravdy. Nebo nějaký nepřímý důkaz pravdy,“ řekl.

Naryškin uvedl, že rok před událostmi kolem Navalného se v jedné z evropských zemí uskutečnilo setkání za účasti speciálních služeb, nevládních organizací a různých vládních struktur, kde diskutovali o otázce, jak podpořit protestní hnutí v Rusku, „které prakticky vybledlo“.

„Otázka potřeby posvátných obětí byla diskutována se vší vážností. A bylo by lepší, kdyby tato posvátná oběť byla jedním z vůdců protestního hnutí. Nechci nic říkat, ale některé paralely lze vyvodit,“ pokračoval Naryškin.Když byl Navalnyj transportován do Německa, nebyly v jeho analýzách žádné důkazy o toxických látkách.

„Řekl jsem to na základě souhlasu našich specialistů," řekl Naryškin, „ano, a já jim naprosto věřím. Protože dobře víte, že naše ruská nemocnice provedla celou řadou vyšetření, analýz a bylo to provedeno pomocí nejmodernějšího vybavení, a tyto studie ukázaly, že v jeho krvi, v jiných biologických materiálech nic nenaznačuje přítomnost nějakých toxických látek."

Podle Naryškina mohly být toxické látky přidány do Navalného biomateriálu mimo Rusko.

„Ano, ve zprávě Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) je mnoho nesrovnalostí. Těžko zde říci, zda byl později opravdu otráven. Poté, co nastoupil do letadla. Ale pokud by se skutečně nějaké markery našly, pak je realističtější předpoklad, že do jeho biologického materiálu bylo přidáno něco, nějaké látky, “ zdůraznil Naryškin.


Podle oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharové odhalila zpráva OPCW o případu Navalného fatální nesrovnalosti. Dokument uvádí, že skupina poskytující technickou pomoc byla vyslána na žádost Německa 20.srpna 2020 - v den incidentu s Navalným. Později ministerstvo zahraničních věcí Spolkové republiky Německo začalo tvrdit, že nesrovnalosti byly spojeny s „chybou data“.

Sám blogger, který si nyní odpykává trest v ruské kolonii, byl 20. srpna 2020 hospitalizován v Omsku poté, co onemocněl na palubě letadla směřujícího z Tomsku do Moskvy. Později byl převezen do Berlína a přijat na kliniku Charite. Německá vláda téměř okamžitě učinila prohlášení, že Navalnyj byl vystaven jedovaté látce ze skupiny Novičok.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)