Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Proti útoku technologických gigantů se postavili Rusové

Proti útoku technologických gigantů se postavili Rusové

Platforma Parler zmizela z internetu poté, co byla odříznuta od hostování společností Amazon Inc. a dalších partnerů.

John Matze, generální ředitel společnosti Parler
20. ledna 2021 - 06:42

Toto rozhodnutí bylo motivováno údajně nesprávným moderováním obsahu, který se objevil na této sociální síti, což Amazon našel jako stimulující násilí ve veřejném prostoru. Parler se stal obětí úsilí cenzury digitálních magnátů poté, co příznivci Donalda Trumpa 6. ledna se snažili obsadit Kapitol. Twitter a Facebook poté zablokovaly účty odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V pondělí platforma Parler zpět online, ale pouze se zprávou Johna  Matze, generálního ředitele, že pracuje na obnovení funkčnosti. Adresa internetového protokolu, kterou používá, patří společnosti DDos-Guard, kterou ovládají dva Rusové z Rostova na Donu. Společnost poskytuje IT služby, včetně ochrany před distribuovanými útoky, uvedl v úterý odborník Ronald Guilmette pro tiskovou agentury Reuters. Generální ředitel společnosti Parler John Matze a zástupci DDoS-Guard nereagovali na žádosti agentury o komentář.


Minulou středu Matze agentuře Reuters řekl, že společnost jednala s několika poskytovateli služeb, ale odmítl poskytnout podrobnosti. Britská agentura považovala za vhodné zdůraznit, že DDoS-Guard spolupracoval s „rasistickými“ a „pravicovými“ portály. Podporuje také webové stránky ruské vlády.

Společnost Parler, zveřejnila, že má více než 12 milionů uživatelů, minulé pondělí zažaloval společnost Amazon.

Platforma Parler, alternativa k Twitteru a Facebooku, zaznamenal ve Spojených státech skok v popularitě a stal se nejstahovanější zpravodajskou aplikací. Parler, což ve francouzštině znamená „mluvit“, byl vytvořen jako „nediskriminační“ platforma založená na svobodě projevu.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)