Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Putin k americkým sankcím: To je výstřel do své vlastní nohy“!

Putin k americkým sankcím: To je výstřel do své vlastní nohy“!

Omezení, která americká vláda zavedla v posledních letech, mají bumerangový efekt, uvedl ruský vůdce.

Putin: Současná těžba břidlicové ropy je barbarská
21. listopadu 2019 - 11:06

Ruský prezident Vladimir Putin označil americké rozhodnutí zakázat práci amerických společností na ruském šelfu za „střelbu do vlastní nohy“.

„Omezení, která vláda USA zavedla v posledních letech, nepamatuji, bylo zavedeno více než tucet omezení, více než 400 společností a téměř 300 osob, víte, (mají) bumerangový efekt," řekl na investičním fóru „Rusko volá!“

„Například zakázali svým společnostem - už jsem o tom mluvil - pracovali na (ruském) šelfu. Proč? Proč? Nu, proč? Společnosti investovaly určité peníze do konkrétního projektu a pak byly nuceny tyto projekty ponechat se ztrátami. Kdo byl potrestán?" citovala Putina agentura TASS.


Podle ruského vůdce se Spojené státy potrestaly samy. „Střelily se do nohy - a to je vše," dodal.

Barbarská těžba břidlicové ropy

Když už ruský prezident na konferenci hovořil o ropě, označil současné technologie těžby břidlicové ropy za barbarské z hlediska životního prostředí.

„Faktem je, že dnešní technologie pro výrobu břidlicové ropy, břidlicového plynu, jsou bez nadsázky barbarské, ničí životní prostředí. A v některých oblastech, kde se produkuje břidlicová ropa, občané nedostávají z kohoutku vodu, ale černou kaši,“ řekl.

Putin vyloučil tento druh produkce ropy v Rusku s tím, že země má potenciál „jak na šelfech, tak na teritoriích v zemi, takže taková naléhavá potřeba neexistuje“.

Odborníci se "břidlicového boomu" děsí a poukazují, že příštích 30 letech se kvůli rostoucí produkci ropy a plynu ve Spojených státech uvolní do atmosféry dalších 120 miliard tun oxidu uhličitého. Problém spočívá také ve skutečnosti, že 90% nových objemů ropy a plynu bude ve Spojených státech extrahováno metodou hydraulického štěpení (frakování) a to je jedna z „nejšpinavějších" výrobních metod.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)