Svátek má: Svatoslav

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Konflikt v Karabachu nemá lehké řešení, každý má své zájmy

Putin: Konflikt v Karabachu nemá lehké řešení, každý má své zájmy

V první fázi urovnání konfliktu v Náhorním Karabachu je nutné zastavit nepřátelství a posadit se k jednacímu stolu, řekl Vladimir Putin na plenárním zasedání investičního fóra VTB Capital „Rusko volá!“

Vladimir Putin, ruský prezident
30. října 2020 - 09:01

„V první fázi je nutné zastavit nepřátelství, zastavit umírání lidí, posadit se k jednacímu stolu a na základě návrhů, které formulovala Minská skupina (OBSE) a její spolupředsedové - Rusko, USA, Francie - za účasti dalších členů této Minské skupiny ... najít konsenzus a rovnováhu zájmů. To se dá,“ je si jistý Putin.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem začal etnickými střety, připomněl ruský prezident. Podle Putina pak vedení Sovětského svazu nepřijalo žádná účinná opatření k zajištění bezpečnosti lidí a Arméni se chopili zbraní. To vedlo k tomu, že Náhorní Karabach a dalších sedm oblastí Ázerbájdžánu byly pod kontrolou Arménie.

„Ázerbajdžán říká, že těchto sedm regionů nemá nic společného s etnickým konfliktem ani s Arménií. Jedná se o prvotní ázerbájdžánské území. Ázerbájdžán říká: Máme právo na návrat těchto území ... Chápete - každý má svou vlastní pravdu. Nejsou zde snadná řešení, protože uzel je velmi obtížné rozplést. Naše pozice je otevřená, můžeme mluvit o předání pět plus dva regiony sousedících s Náhorním Karabachem a s poskytnutím určitého režimu bezpečnostní zóny kolem Karabachu. Dlouhodobým řešením je nalezení rovnováhy zájmů, která by vyhovovala oběma stranám. Aby se lidé cítili v bezpečí, ale zároveň vytvářeli příležitosti pro efektivní regionální rozvoj odblokováním a rozvojem všech infrastrukturních příležitostí, které by tvořily základ pro efektivní rozvoj Ázerbájdžánu i Arménie a samotného Náhorního Karabachu, “ zdůraznil Vladimir Putin.Pašinjan: Optimálním řešením by se mohlo stát umístění ruských mírových sil

„Nasazení ruských mírových sil by se mohlo stát „optimálním řešením“ zaměřeným na vyřešení ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu," uvedl v britském deníku The Daily Telegraph arménský premiér Nikol Pašinjan v rozhovoru zveřejněném 29. října.

„Jsem pro umístění ruských mírových sil do zóny konfliktu. Problém však je, že rozmístění mírových sil v oblasti konfliktu musí schválit všechny strany konfliktu, “uvedl šéf arménské vlády.

Pašinjan již dříve naznačil, že Jerevan souhlasí s umístěním ruských  mírových sil nebo vojenských pozorovatelů v konfliktní zóně Karabachu, považuje to za účinné opatření k deeskalaci konfliktu. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev mezitím hovořil o předčasnosti takového kroku, ale obecně nevystoupil proti přítomnosti ruských  mírových sil  v Karabachu.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,dailytelegraph,kremlin,foto:kremlin)