Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Řecký premiér: Evropa nás vidí jako pohodlné „parkoviště“ pro migranty!

Řecký premiér: Evropa nás vidí jako pohodlné „parkoviště“ pro migranty!

„Evropa vidí v zemích, jako je Řecko, pohodlné parkoviště pro uprchlíky a migranty,“ uvedl premiér Kyriakos Mitsotakis.

Ilustrační foto
23. listopadu 2019 - 09:01

Odsoudil Brusel za skutečnost, že unie v této oblasti stále nemá sjednocenou politiku, a rovněž vytýkal východoevropským zemím, že odmítly „sdílet břemeno“. „Už to nebudu tolerovat," zdůraznil politik.

Řecko má v úmyslu uzavřít tři velké uprchlické tábory na ostrovech Lesvos, Chios a Samos, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Přeplněné komplexy budou nahrazeny novými komplexy s větší kapacitou. Za poslední dny přijelo na Egejské ostrovy přes 1350 migrantů. Od pátku do pondělí pobřežní stráž zachytila 658 lidí z moře. 730 bylo schopno dorazit samostatně.

Pro uvolněníí přeplněných táborů řecké úřady oznámily, že do konce prosince bude 20 000 žadatelů o status uprchlíka postupně převedeno na kontinent. Na ostrově jich je 32 tisíc a jsou drženi v „katastrofických podmínkách“.

 
Nicméně, plány Atén vyvolaly nespokojenost mezi lidmi,  pokračuje publikace. V mnoha městech a vesnicích se konaly demonstrace proti migrantům. Řekové věří, že Evropa je opustila. Předseda vlády Kyriakos Mitsotakis ostře kritizoval Brusel za skutečnost, že unie stále nemá společnou politiku týkající se migrantů a uprchlíků. 

„Evropa vidí v zemích jako Řecko pohodlné parkoviště pro uprchlíky a migranty," uvedl. „Už to nebudu tolerovat." Podle něj nemá žádná země EU právo využívat výhod schengenského prostoru a zároveň jako „některé země východní Evropy“ odmítnout „sdílet břemeno“.

 


Atény také kritizovaly Ankaru za její postoj ohledně migrantů. Je zřejmé, že Turecko používá tento problém jako páku, aby „vyvinulo tlak na Evropu a usilovalo o ústupky“. Podle řeckých politiků tak Turci nebudou moci vybudovat dobré sousedské vztahy s Řeky.