Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Jsme připraveni zaplatit dluh Radě Evropy, ale ...

Rusko: Jsme připraveni zaplatit dluh Radě Evropy, ale ...

Rusko je připraveno zaplatit Radě Evropy dluh ve výši 60 milionů eur, napsal ruský deník Izvestija s odkazem na informovaný diplomatický zdroj.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy
15. dubna 2019 - 11:30

Jak bylo vysvětleno v rozhovoru s publikace s předsedou Výboru pro mezinárodní záležitosti Konstantinem Kosačevem, Moskva může učinit takový krok poté, co Parlamentní shromáždění (PACE) odstraní hrozbu další diskriminace vůči národním delegacím.

„V tomto případě bude Rusko připraveno nejen zaplatit svůj roční příspěvek, ale také vymazat dluh, který se nahromadil za poslední dva roky," řekl senátor.

V letech 2014–2015 byli ruští poslanci zbaveni práv v PACE kvůli své pozici ohledně Krymu. Moskva se přestala účastnit jednání a v červnu 2017 v tomto ohledu pozastavila vyplácení příspěvků.


Parlamentní shromáždění Rady Evropy na svém dubnovém zasedání většinou hlasů přijalo usnesení, v němž vyzvalo Rusko, aby zřídilo svou delegaci, a také zaplatilo příspěvek do rozpočtu Rady Evropy.

Zástupkyně ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová, která se k tomuto usnesení vyjádřila, uvedla, že Rusko se může účastnit zasedání PZRE pouze s plným členstvím ve shromáždění. Mluvčí Federální rady Valentina Matvienková rovněž upozornila, že se Moskva vrátí k této struktuře po zásadních rozhodnutích, a že polovičatá opatření zde nestačí.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)