Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Zákon o přiznání zahraničních agentů je odpovědí Západu!

Rusko: Zákon o přiznání zahraničních agentů je odpovědí Západu!

Zákon o dodatečné regulaci zahraničních mediálních agentů je nezbytnou reakcí na západní akce, uvedl Alexander Malkevič, předseda komise Veřejné komory Ruské federace pro rozvoj informační komunity, médií a hromadné komunikace.

Ilustrační foto
22. listopadu 2019 - 13:07

Státní duma ve čtvrtek přijala zákon, podle kterého zejména jednotlivci mohou být uznáni jako zahraniční agenti, spolupracují-li se zahraničním mediálním agentem a získávají finanční prostředky ze zahraničí. Kromě toho musí výstup registrovaných médií, jejichž ruská právnická osoba je uznána jako zahraniční agent, zveřejnit, že média byla vytvořena zahraničním zahraničním agentem.

„Naši občané by měli pochopit, že existují média, která jsou financována jinými státy, a mají svůj vlastní zájem na tom, aby tyto nebo tyto události pokryly. Samy se rozhodují, z jakého úhlu je budou informovat ... Navíc nemají žádná omezení. Nové zákon by měl být považován pouze za zrcadlovou reakci na akce Západu, které pozorujeme déle než rok. Spojené státy to začaly, když donutily RT, aby se zaregistrovala jako zahraniční mediální agent,“ napsal Malkevich ve svém telegram-kanálu.

Zákon, na který upozornil člen OP Ruské federace, nezakazuje činnost těchto médií, ale vyžaduje pouze poctivé zveřejnění zájmů jejich činnosti.


„A také se zavazuje řádně registrovat své činnosti, předkládat potřebné zprávy - předávat je do ruské jurisdikce. Mimochodem, v USA je vymáhání takového zákona velmi selektivní: RT a čínská televize CGTN jsou uznány jako zahraniční agenti, BBC - ne, protože „jsou redakčně nezávislá média"- přičemž získává finanční prostředky z Velké Británie,“ dodal Malkevič.

Ruský prezident Vladimir Putin v listopadu 2017 podepsal zákon o postavení zahraničního agenta pro sdělovací prostředky. Podle znění zákona lze hromadné sdělovací prostředky, které dostávají finanční pomoc od zahraničních států nebo organizací, považovat za zahraniční agenty. Byly provedeny změny článku 6 zákona „O prostředcích masové informce“.

Změny statusu zahraničních mediálních agentů se očividně staly nezbytnou reakcí na útlak ruských médií ve Spojených státech a zejména na nucené uznání „RT America“ za zahraničního agenta a tím jakoby daly médiu punc nedůvěryhodnosti. Přičemž je zajímavé, že šikanu ruských médií v USA a v západní Evropě západní média, která neustále hovoří o svobodě slova, nijak nekritizují.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)