Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Síly maršála Haftara sestřelily nad Libyí italský dron

Síly maršála Haftara sestřelily nad Libyí italský dron

Vojenské síly maršála Chalifa Haftara, nejsilnějšího muže ve východní Libyi, ve středu oznámily, že sestřelily italský dron letící nad oblastí pod jejich kontrolou na západě země.

Ilustrační foto
21. listopadu 2019 - 07:20

„Sestřelili jsme italský dron protiletadlovou raketou, severně od Tarhouny," uvedl zástupce základny Haftarových sil v západní Libyi, 50 km jihovýchodně od Tripolisu, Ahmad al-Mesmari na tiskové konferenci v Benghází (na východ).

Italské ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že dron „havaroval na libyjském území při provádění mise na podporu operace Mare Sicuro“ (Sure Sea).

Cílem této operace je zajistit bezpečnost ropných plošin a rybářů z Libye.

„Probíhá vyšetřování s cílem zjistit příčiny incidentu," uvedl Řím v krátkém prohlášení a dodal, že "letový plán byl dříve sdělen k libyjským úřadům."

„Stále čekáme od italských úřadů vysvětlení důvodů přeletu libyjského území tímto robotem," řekl Mesmari.

Začátkem dne se na sociálních sítích šířily snímky zbytků sestřeleného dronu. Na křídle letadla je vidět kokarda italského letectva.

Libye: Rakety na protivládní základně maršála Haftara patří Francii

Prvnízprávy.cz: Síly Chalifa Haftara  původně oznámily, že sestřelily turecký dron    .

Některé zahraniční mocnosti byly obviněny z vedení proxy války od útoku zahájeného maršálem Haftarem na začátku dubna proti libyjskému hlavnímu městu, sídlu vlády národní jednoty uznané OSN (GNA).

Zatímco Spojené arabské emiráty, Egypt a Saúdská Arábie jsou obviněny z podpory maršála Haftara, Katar a Turecko podporují GNA.

S ohledem na status quo na zemi se obě strany obrátily k dronům, což zemi učinilo „pravděpodobně největším válečným divadlem na světě“, naříkal vyslanec Libye v OSN, Ghassan Salamé.


(rp,prvnizpravy.cz ,figaro,foto:arch.)