Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Syrští Kurdové se omlouvají ruské armádě za palbu na hlídkové vozidlo

Syrští Kurdové se omlouvají ruské armádě za palbu na hlídkové vozidlo

Velitelé kurdských lidových sebeobranných sil (YPG) a a sil vnitřní bezpečnosti Asajiš, působících jako místní policie, se omluvili za incident v syrském městě Ain al-Arab (Kobani), ke kterému došlo během společné rusko-turecké hlídky 18. listopadu.

Z místa útoku
21. listopadu 2019 - 06:20

Na obrněné vozidlo „Tajfun“ ruské vojenské policie, místní obyvatelé, převážně Kurdové, házeli kameny a Molotovovy koktejly.

„18. listopadu v Kobani, společný rusko-turecký hlídkový konvoj, v kterém byla  ruská auta, byla uvítána agresivní skupinou obyvatel, kteří házeli kameny a Molotovovy koktejly na hlídku. Vyjadřujeme hlubokou lítost nad incidentem, v souvislosti s nímž budou přijata příslušná opatření k zajištění toho, aby k tomu v budoucnu již nedocházelo, “ konstatovalo se ve video zprávě od kurdské armády distribuované prostřednictvím Twitteru.

V Prohlášení se také říká, že Kurdové věří ve schopnost ruských sil nacházejících se v Kobani a na hranicích s Tureckem v souladu s Memorandem ze Soči „zajistit mír a bezpečnost obyvatel regionu“.

Jak uvádí agentura EADaily, Centrum pro smíření bojujících stran v Sýrii považovalo akci za provokaci ze strany adolescentů, žádný z vojáků nebyl zraněn.


Připomeňme, že turecké ozbrojené síly zahájily 9. října „protiteroristickou“ operaci v oblastech Sýrie na východ od řeky Eufrat. Zahájení operace oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Podle něj je namířena proti „teroristickým organizacím“. V Rusku je zakázána Kurdistánská dělnická strana (PKK) a „sebeobranné jednotky“ syrských Kurdů, jakož i teroristická skupina Daish (islámský stát).

Vojenská mise turecké armády se nazývala „Zdroj míru“. Údajně by operace eliminovala teroristickou hrozbu vůči Turecku a vytvořila by se „bezpečnostní zóna“, kam se vrátí syrští uprchlíci. Hlavním cílem této  „protiteroristické“ mise v sousední arabské republice bylo podle vojensko-politického vedení Turecka vytvoření 32 kilometrové „bezpečnostní zóny“. 17. října Ankara pozastavila vojenské operace v Sýrii.

Podle memoranda v Soči, přijatého 22. října po jednáních mezi prezidenty Ruska a Turecka, Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem, syrskou pohraniční stráží a ruskou vojenskou policií, byly všechny kurdské „národní sebeobranné síly“ a jejich zbraně staženy z „bezpečnostní zóny“ do hloubky 30 kilometrů, území jižně od turecko-syrské hranice v úterý 29. října v 18:00 místního času. Po tomto období zahájila ruská a turecká armáda společné hlídkování užšího pruhu 10 km západně a východně od „bezpečnostní zóny“ na syrské straně hranice. Do dnešního dne bylo vykonáno devět takových hlídek.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:eadaily)