Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Trudeau: Havárie Boeingu v Íránu je výsledkem napětí, vyvolaném USA

Trudeau: Havárie Boeingu v Íránu je výsledkem napětí, vyvolaném USA

Cestující zabití při havárii ukrajinského Boeingu náhodně sestřeleného Íránem ve středu by byli naživu, kdyby nebylo nedávné eskalace napětí v regionu, uvedl kanadský premiér Justin Trudeau.

Justin Trudeau, kanadský premiér
14. ledna 2020 - 09:01

Mezinárodní společenství si „velmi jasně uvědomuje potřebu mít Írán bez jaderných zbraní“, ale také „zvýšeného napětí v regionu, které je také vyvoláno akcemi Spojených států“, řekl Justin. Trudeau v rozhovoru pro TV Global.

„Věřím, že kdyby v regionu v poslední době nedošlo k eskalaci napětí, byli by tito Kanaďané v tuto chvíli doma se svými rodinami," dodal kanadský předseda vlády s odkazem na 57 jeho krajanů zabitých při havárii letadla.

Írán v sobotu připustil, že „omylem“ sestřelil ve středu Boeing 737-800 Ukrajinské mezinárodní letecké společnosti krátce po startu z Teheránu.


Chronické napětí mezi Íránem a Spojenými státy se 3. ledna zrychlilo tím, že Washington v Iráku odstranil důležitého íránského generála Kásima Sulejmáního, 8. ledna následovaly íránské raketové odvety  na dvě americké vojenské základny v Iráku, několik hodin před sestřelením Boeingu.

Justin Trudeau také uvedl, že „by byl rád, kdyby byl Washingtonem předem varován před robotickým útokem, který vedl k odstranění generála Sulejmáního.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)