Svátek má: Ema

Zprávy

Velikost textu:

Trump považuje americké vojenské výdaje za "šílené"

Trump považuje americké vojenské výdaje za "šílené"

Americký prezident Donald Trump varuje před "nekontrolovatelným závodem ve zbrojení" s Čínou a Ruskem a uvedl, že je připraven na jednání o odzbrojení.

Donald Trump, americký prezident
5. prosince 2018 - 07:20

Americký prezident Donald Trump usiluje o vyjednávání o odzbrojení s Čínou a Ruskem. Ve zprávě na twitteru Trump varoval před "nekontrolovatelným závodem ve zbrojení". Spojené státy minulý rok utratily na obranu 716 miliard dolarů (630 miliard euro), napsal Trump a dodal: "Crazy!"

Po Trumpově prohlášení v říjnu ukončit odzbrojovací smlouvu INF s Ruskem, Trump nyní oznámil ochotu k odzbrojovacím rozhovorům s prezidenty Ruska a Číny, „jsem si jist, že čínský prezident  Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimír Putin budou se mnou mluvit o významném ukončení toho, co se dnes děje zvyšující se nekontrolovatelný závod ve zbrojení, "napsal americký prezident.

Zpráva se objevila  na prezidentově twitteru po ukončení summitu  G20 v Buenos Aires, kde Trump a Si Ťin-pching  jednali o obchodním sporu mezi oběma státy. Putin a Trump měli pouze neformální schůzku na okraji summitu kvůli konfliktu na Ukrajině.

Trump oznámil v říjnu odstoupení od smlouvy INF, která upravovala zrušení jaderných raket se středním doletem. To vyvolalo obavy z nového závodění ve zbrojení. Během posledních dvou let Washington obviňuje Rusko z porušování smlouvy z období studené války s raketovým systémem 9M729. Datum pro odstoupení od smlouvy ze strany USA dosud nebylo oznámeno.

V úterý bylo oznámeno, že USA chtějí Rusku dát další dva měsíce, aby se vrátily k pravidlům smlouvy. Vláda Spojených států signalizovala spojencům v NATO před zasedáním ministrů zahraničí aliance v Bruselu, že Washington do té doby nechce vřejně oznámit ukončení smlouvy o zákazu jaderných raket středního doletu.

Zejména Evropa chce přesvědčit Rusko, aby obnovilo smlouvu, aby zabránilo tomu, aby se z Evropy stalo bojiště.Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí uvedl, že mobilní systém umožní Rusku dosáhnout "evropských měst" s jadernou hlavicí, aniž by státy měly nějaké včasné varování. Požádal Rusko, aby se "okamžitě" vrátilo k plnému dodržování smlouvy INF.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,twitter,foto:arch.)