Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Tymošenková ukázala prstem: Tihle zodpovídají za okrádání Ukrajinců!

Tymošenková ukázala prstem: Tihle zodpovídají za okrádání Ukrajinců!

Obyvatelé Ukrajiny přepláceli plyn, teplo a teplou vodu kvůli exprezidentovi Petro Porošenkovi, premiérovi Vladimiru Grojsmanovi a šéfovi „Naftogazu“ Andreji Kobelevovi.

Julia Tymošenková, lídr strany "Vlast"
15. července 2019 - 10:15

Prohláslila to poslankyně Nejvyšší rady Julie Tymošenková na televizním kanálu NewsOne, přičemž své vystoupení umístila na svém facebooku.

Tymošenková poukázala na rozhodnutí dvou soudů ohledně zvýšení sazeb na bydlení a za komunální služby.

„Jedná se o soudní rozhodnutí, které už dva a půl roku shledalo tarify nafouknuté a nezákonné. Naše soudy byly dva a půl roku pod tlakem Porošenka, pod tlakem Grojsmana. Nedovolili jim, aby toto rozhodnutí učinili, ale dnes mám tato rozhodnutí v rukou. Sdělují, že dva a půl roku brali lidem peníze navíc za plyn, za teplo a za horkou vodu, že je lidé přepláceli,“ vysvětlila.


Tymošenková dodala, že nyní první věc, kterou by měl udělat prezident Ukrajiny, je uvalit veto na rozhodnutí o zvýšení poplatků, ale vyjádřila pochybnosti, že Vladimír Zelenskij takový krok učiní. Kromě toho, ale podle poslankyně mohou obchodníci i obyčejní občané země jít na soud a nechat přepočítat sazby.

„Soud uvedl, že rozhodnutí, které stanovuje cenu zdraženého plynu, je neplatné od prvního dne přijetí. Peníze, které brali od lidí, jsou neplatné. Nyní je otázkou: kdo bude toto rozhodnutí soudu vykonávat? Nyní projdeme testem, zda máme právní stát? Porošenko, Grojsman a Kobelev jsou tři lidé, kteří dovolili, že po dobu pěti let odrali i s kůží lidem všechny peníze, které byly v ukrajinském rozpočtu, a myslím, že je nutné uvalit trestní odpovědnost, ale kdo to udělá?" uzavřela Tymošenková.

Ukrajina od listopadu 2015 zastavila nákupy plynu z Ruska a místo toho čerpá do skladů palivo nakoupené reverzně v Evropě, zejména na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.

Navíc, od roku 2014 ukrajinské orgány, ve spolupráci s MMF, opakovaně zvýšovaly cenu plynu pro obyvatelstvo. Pokud v roce 2013 stál tisíc krychlových metrů paliva 725 hřiven, pak v roce 2016 to bylo téměř sedm tisíc. Od listopadu loňského roku se cena zvýšila o dalších 23,5 procenta. To vše nevyhnutelně vede ke zvýšení poplatků za bydlení a komunální služby.

(kou, prvnizpravy.cz, facebook.com, foto: arch.)