Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinský parlament navrhuje slavit Vánoce dvakrát

Ukrajinský parlament navrhuje slavit Vánoce dvakrát

Poslanci Nejvyšší rady navrhují oficiální oslavu vánočních svátků dvakrát ročně: 25. prosince a 7. ledna, oznámil předseda Nejvyšší rady Andrej Parubij.

Ukrajinský parlament
14. listopadu 2017 - 06:20

„Navrhujeme slavit  25. prosince Vánoce (katolický svátek), kdy bude den volna, stejně jako 7.leden (pravoslavný svátek) a k tomu určitě budeme mít podporu obyvatel,“ řekl Parubij.

Podle mluvčího Nejvyšší rady již 16. listopadu podali poslanci návrh na den volna  25. prosince. Podle něj je takový návrh obsažen v zákoně registrovaném v Parlamentu.

Je navrhováno doplnit zákoník práce o volný den 25. prosinec (Vánoce podle gregoriánského kalendáře) . Návrh předložila skupina poslanců z Bloku Petra Porošenka, Lidové fronty a Radikální strany. Autoři chtějí vyrovnat práva příslušníků katolicko-protestantských náboženských společenství s ortodoxními křesťany při oslavě Vánoc.

„Máme několik milionů lidí, pro něž Štědrý den je velmi důležitý, a bylo by nespravedlivé, abychom je nutili k práci v tento den,“ řekl Alexander Briginets, člen parlamentního výboru pro kulturu a církevní záležitosti.

Odborníci se domnívají, že Parlament zahájil reformy, které jsou namířeny proti pravoslavným tradicím na Ukrajině a proti pravoslavné církvi. Převážná většina ukrajinských občanů oslavuje Vánoce 7.ledna.


Před pár dny byl v Nejvyšší radě zaregistrován návrh oslav výročí v roce 2018. V návrhu je oslava 1030. výročí založení Kyjevské Rusi, 100. výročí bitvy pod Krutami, 100. výročí vyhnání bolševiků z Krymu. Mnoho kulatých výročí zakladatelů Ukrajinské povstalecké armády a Ukrajinské lidové armády, zejména 130. výročí narození Symona Petljury .

Podle ministerstva kultury jsou finanční prostředky na oslavu těchto akcí připraveny ve státním rozpočtu.  „Na každý den je určeno přibližně 800 tisíc hřiven. V seznamu je asi 150 památných dat. V souladu s tím, ze státní pokladny pro tyto události bude čerpáno asi 150 milionů hřiven (více než 5,5 milionu dolarů).

(rp,prvnizpravy.cz,vesti,foto:arch.)