Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

V Afghánistánu celkem nuda, jenom pohřbí dalšího novináře...

V Afghánistánu celkem nuda, jenom pohřbí dalšího novináře...

Zprávy z Afghánistánu byly ve středu celkem nudné, komentuje pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Javid Noori, novinář
10. ledna 2019 - 07:20

Delegace americké ambasády vyletěla na kecy do Heratu, pár vět někde řekl americký vyjednávač Khalilzad, který má na starosti jednání Tálibánem, bezpečnostní síly zveřejnily seznamy defraudantů a dalších zločinců v Kábulu, prý také někde zastřelili 30 Tálibánců a kluků z Islámského státu s internacionální pomocí bratrských vojsk koalice NATO, a někde měli zahlušit i nějakého lídra Tálibánu.

Na první pohled to vypadalo, jako by dávali vládní síly Tálibáncům na zadek na široké vítězné demokraticky orientované frontě,.

Jenže, ve středu odpoledne oznámili vládní mediálníci, že Tálibánci v provincii Farah zastřelili jednoho cestujícího.

Místní novinář Javid Noori byl údajně unesen na dálnici v provincii Farah 5. ledna a byl později zastřelen. Noori, který pracoval pro regionální vládu v Farahu, a jeho hlas se objevoval ve dvou rozhlasových programech, cestoval autobusem s asi dalšími 30 cestujícími.

Jak má ústřední vláda všechno parádně pod kontrolou svědčí to, že byl autobus zastaven a prohledán partyzány. Objevili Nooriho a po dokončení kontroly autobusu ho z kádrových důvodů zastřelili.

Tálibán později vydal formální prohlášení, v němž oznámil „popravu nepřítele během kontroly".

V nekrologu se psalo, že věku 27 let Noori v roce 2016 po dokončení studia psychologie na univerzitě v Kábulu začal být hostem Radia Neshat. Noovi měl tu čest, že představoval první mrtvolu novináře v roce 2019 v této zemi.

Reportéři bez hranic (RSF) si samozřejmě neodpustili komediální vložku, když zapívali pro média, že apelovali na mezinárodní společenství, aby podmínilo zahájení jakýchkoli rozhovorů s Tálibánem jejich jasným závazkem respektovat základní smlouvy mezinárodního humanitárního práva, počínaje Ženevskými konvencemi.


Jako by v Afghánistánu nějaké právo a konvence někdo šanoval. Kdo může zmrtvolňuje aneb střílí a bombarduje, aby ukázal, že do mírových rozhovorů vstupuje jako silný s akčními válečnickými svaly. Neboť Američané i Tálibánci vědí, že v mírových jednání mají největší úspěch ti, kteří mají  (od starověku) výdrž zabíjet co nejvíce lidí.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)